Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe conturi. Cum contest dacă nu știu datele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe conturi. Cum contest dacă nu știu datele dosarului?

in data de 15 respectiv 18.01.2018 fratele meu a primt sms-uri de la bancile Unicredit si Teansilvania ca are conturile poprite pentru suma de 4170lei.
Mentionez ca la unicredit are card d cumparaturi, iar la transilvania cardul de salariu.
Am fost la banca sa cerem date despre poprire si ne-au spus ca ei au primit doar instiintare de poprire si nimic altceva, ca nu sunt obligati sa ceara executorului lamuriri vis-a-vis de executare...
vrem sa contestam poprirea dar nu avem nici un document din dosarul de executare, Intrebarea mea este : in cat timp este obligat executorul judecatoresc sa trimita incuviintarea executarii silite si celelaltedocumente?
-daca intarzie sau refuza sa le trimita ce se poate face sa nu se piarda termenul de contestatie?
Manuela Rășină, administrator
Intrati pe portal just.ro, introduceti numele prenumele si poate gasiti nr dosar.
Adaugati si BEJ Nume executor pentru a restrange cautarea.
Atentie! Nu veti vedea numarul dosarului de executie ci numarul dosarului prin care s-a aprobat inceperea executarii silite.
Daca e la o judecatorie din Bucuresti se poate cere dosarul si vedea pentru ce s-a cerut executarea silita.

Atentie si la adresa de domiciliu a fratelui: acolo se trimit actele. Daca este in Craiova trebuie sa trimiteti pe cineva acolo.
Carturarul, utilizator
Multumesc pentru raspuns,
Am fost Vineri impreuna cu fratele meu si am facut cerere pentru comunicarea dosarului.
Conform legii trebuie sa-l primim in 3 zile.
Intrebarea:- de cand curge termenul de 15 zile pentru depunerea contestatiei?
de la momentul instituirii popriri pe conturi sau de cand primim dosarul de executare?
Termenul de 15(17) zile curge începând cu ziua când dvs ați luat la cunoștință despre poprirea conturilor bancare.
Prima zi și ultima zi nu se iau în calcul, de asta în realitate sunt 17 zile, iar dacă a 17-a zi cade sâmbăta sau duminica se prelungește până luni.