Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie încetare contract de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie încetare contract de muncă

Bună ziua. Am o intrebare mai complexă.
Vreau sa ma angajez intr-un Start-up și pentru asta a trebuit să mă declar somera.
Am facut toti pașii, până am ajuns la ANOFM și mi-au spus că un angajator din ianuarie 2018 nu a înregistrat decizia de încetare a contractului de muncă în Revisal, prin urmare apar activă și nu ma poate declara somera.

Angajatorul respectiv nu mi-a dat niciun contract sa semnez. Ba mai mult am avut o dispută cu respectivul la ITM pentru asta si neplata obligațiilor salariale. ITM a declarat că nu există dovezi precum ca eu am lucrat acolo.

Deși acum apare ca eu am lucrat 2 zile acolo si nu am nici decizie de încetare a contractului de muncă.

Ce se poate face in cazul ăsta?
Angajatorul in cauza , mai exista ?

Cei de la AJOFM, v-au daun document din care sa reiasa ca apareti activ ?
Da. Mai exista. Si nu, cei de la ANOFM nu mi-au dat niciun document. L-au atasat la dosarul meu.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul in cauza , mai exista ?

Cei de la AJOFM, v-au daun document din care sa reiasa ca apareti activ ?

Mergeti la fostul angajator si solicitati sa va transmita in REVISAL incetarea c.i.m. . In caz de refuz, sesizati ITM-ul.