avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie încetare contract de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie încetare contract de muncă

Bună ziua. Am o intrebare mai complexă.
Vreau sa ma angajez intr-un Start-up și pentru asta a trebuit să mă declar somera.
Am facut toti pașii, până am ajuns la ANOFM și mi-au spus că un angajator din ianuarie 2018 nu a înregistrat decizia de încetare a contractului de muncă în Revisal, prin urmare apar activă și nu ma poate declara somera.

Angajatorul respectiv nu mi-a dat niciun contract sa semnez. Ba mai mult am avut o dispută cu respectivul la ITM pentru asta si neplata obligațiilor salariale. ITM a declarat că nu există dovezi precum ca eu am lucrat acolo.

Deși acum apare ca eu am lucrat 2 zile acolo si nu am nici decizie de încetare a contractului de muncă.

Ce se poate face in cazul ăsta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:59, 8 August 2019
Angajatorul in cauza , mai exista ?

Cei de la AJOFM, v-au daun document din care sa reiasa ca apareti activ ?
Da. Mai exista. Si nu, cei de la ANOFM nu mi-au dat niciun document. L-au atasat la dosarul meu.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul in cauza , mai exista ?

Cei de la AJOFM, v-au daun document din care sa reiasa ca apareti activ ?

Mergeti la fostul angajator si solicitati sa va transmita in REVISAL incetarea c.i.m. . In caz de refuz, sesizati ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal misu90 misu90 Buna ziua, Am fost angajat la o firma din Pitesti in anul 2011, pe o perioada de 6 luni de zile. Actualmente sunt student, fara nici un venit lunar ... (vezi toată discuția)
Probleme vizualizare cim incetat de catre ajofm gina2010 gina2010 Buna ziua, am incetat cim ul pe data de 02.03.2015 dupa preavizul legal de 20 de zile, cf art 75. al 1 si 65.1; am toate documentele eliberate de catre fostul ... (vezi toată discuția)
Anulare contract revisal neprezentare salariat miruna82 miruna82 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema.. in data de 4 iulie am raportat in Revisal un contract nou de munca cu data de incepere 8 iulie. Am convenit cu ... (vezi toată discuția)