avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate getacr

Activitate getacr

Bunaziua,
Va rog sa ma ajutati cu lamuriri pentru urmatoare situatie:in 2018 pe 15 august am sesizat politia pentru violare domiciliu si distrugere intru-cat cumnatii mei sub pretextul ca vin in vizita la tatal lor au intrat in imobil au spart toate geamurile si yale-le si lacatele de la usi au scos in curte diferite obiecte(butoaie,masina de spalat obiecte de mobilier lasandu-le in ploaie):politia nu a intervenit in ziua cand i-am sesizat ci abia a doua zi cu chiu cu vai si dupa multe insistente s-a prezentat seful de post la fata locului(dupa ce cumnatii s-au facut nevazuti) si a facut cateva poze si i-a sunat pe cumnatii mei care au spus ca nu mai sunt in localitate ca ei sunt deja la aeroport pt locuies in Italia.politistul a spus ca nu are cum sa mai faca ceva si ca atare am depus plangere penala.mentionez ca am achizitionat imobilul prin contract de vanzare cumparare de la socrul meu el pastranu-si dreptul de abitatie viagera fara a incheia si un contract de ingrijire sau alte clauze.abia dupa 3 luni dupa multe drumuri facute la postul de politie mi s-a dat nu nr de inregistrare a plangerii penale.Acum dupa 1 an de la inregistrare plangerii seful de post imi spune ca trebuie sa imi retrag plangerea pentru ca nu sunt indreptatita sa fac aceasta plangere deoarece doar socrul meu(care era o persoana imobilizta la pat avand amputate ambele picioare) putea sa faca reclamatia ,,ca el are drept de abitatie.. si ca eu nu am nici o proprietate pana nu moare socrul.Bunurile deteriorate fiind puse de catre mine dupa ce am cumarat imobilul(am fost nevoita sa faca acest lucru deoarece socrul meu la 1 an dupa ce mi-a vandut casa a incendiat-o in proportie de 80%..Anul acesta in luna iunie socrul meu a decedat din pacate .Deci cum rezolv problema?
1 Ma poate obliga politia sa-mi retrag plangerea in situatia data?
2 Cui pot reclama tergiversare luarii unor masuri pentru solutionare cauzei de catre seful de post?
3Mai pot sa-mi recuperez prejudiciul? de la cine?cum?
Va multumesc!
Răspuns la discuția abitatie viagera
in 2o14 am incheitat (impreuna cu sotul meu)un contract de vanzare cumparare a unui imobil in care socrul meu isi rezerva dreptul de abitatie viagera drept pe care noi cumparatorii nu i l-am incalcat in nici un fel in contra el face frecvent abuz de acest drept.Noi locuind in alt imobil in alta localitate.Spun ca abuzeaza de acest drept pt ca a incendiat in 2015 imobilul,l-am refacut pe cheltuiala noastra si el pe fondul consmului de alcool continua sa deterioreze acest imobil.,iar in acest an i-a adus sa locuiasca cu el si pe ceilalti 3 feciori ai lui care sunt majori( avand varsta intere 49-50-56) ne mai permitndu-ne noua accesul in acest imobil nici macar in vizita.
Intrebari
1 .Au voi fratii sotului meu sa locuiasca in acest imobil daca tatal lor si-a rezervat dreptul de abitatie doar pentru el?
2) Poate sa le inchirieze socrul meu o parte din acest imobil fara acordul nostru?
3) poate sa-i i-a in spatiu fara acordul nostru
4 )daca cei 3 frati au dreptul sa locuiasca impreuna cu tatal lor,sotul meu care are de asemeni calitatea de copil dar si de proprietar poate locui in acest imobil
5 actul de vanzare cumparare intra sub incidenta legii privint protejare si prelucrarea datelor cu caractre personal
6.operatorii de date de la Cartea funciara pot oferi date privind acest contract altor persoane fara acordul nostru?
7.dreptul de abitatie viagera este doar dreptul de al locui al vanzatorului pe toata durata vietii sau atrage dupa sine si alte drepturi cum ar fi acela de a inchiria imobilul sau ai schimba destinatia sau obligatii din parte cumparatorului de ai asigura intretinerea(medicamrnte,hrana,imbracaminte utilitati s.a)daca aceste nu sunt pecificate in c-v.

Ma poate ajutat cineva cu un raspuns in acest sens?
Multumesc!
in 2o14 am incheitat (impreuna cu sotul meu)un contract de vanzare cumparare a unui imobil in care socrul meu isi rezerva dreptul de abitatie viagera drept pe care noi cumparatorii nu i l-am incalcat in nici un fel in contra el face frecvent abuz de acest drept.Noi locuind in alt imobil in alta localitate.Spun ca abuzeaza de acest drept pt ca a incendiat in 2015 imobilul,l-am refacut pe cheltuiala noastra si el pe fondul consmului de alcool continua sa deterioreze acest imobil.,iar in acest an i-a adus sa locuiasca cu el si pe ceilalti 3 feciori ai lui care sunt majori( avand varsta intere 49-50-56) ne mai permitndu-ne noua accesul in acest imobil nici macar in vizita.
Intrebari
1 .Au voi fratii sotului meu sa locuiasca in acest imobil daca tatal lor si-a rezervat dreptul de abitatie doar pentru el?
2) Poate sa le inchirieze socrul meu o parte din acest imobil fara acordul nostru?
3) poate sa-i i-a in spatiu fara acordul nostru
4 )daca cei 3 frati au dreptul sa locuiasca impreuna cu tatal lor,sotul meu care are de asemeni calitatea de copil dar si de proprietar poate locui in acest imobil
5 actul de vanzare cumparare intra sub incidenta legii privint protejare si prelucrarea datelor cu caractre personal
6.operatorii de date de la Cartea funciara pot oferi date privind acest contract altor persoane fara acordul nostru?
7.dreptul de abitatie viagera este doar dreptul de al locui al vanzatorului pe toata durata vietii sau atrage dupa sine si alte drepturi cum ar fi acela de a inchiria imobilul sau ai schimba destinatia sau obligatii din parte cumparatorului de ai asigura intretinerea(medicamrnte,hrana,imbracaminte utilitati s.a)daca aceste nu sunt pecificate in c-v.
Va multumesc!
Răspuns la discuția abitatie viagera
Multumesc!
In 2014 am incheiata un contract de vanzare cumparare a unei locuinte (care apartinea socrului ) intre mine si socrul meu in care socrul isi rezerva dreptul de abitatie viagera.In 2015 socrul incendiaza in proportie de 85% aceasta locuinta.Am reconstruit aceasta proprietate pe cheltuiala mea si l-am lasat pe socrul meu sa locuiasca in continuarea in locuinta.El a continuat sa abuzeze si sa distruga(pe fondul consumului de alcool) in continuare camera in care locuieste transformand-o in,, toaleta publica,, distrugand podeaua ,mobilierul,pereti,obiectele de uz casnic din aceasta camera.Desi am tolerat si acesta situatie acum sunt sicanata si de cumnatii mei care ma poarta pe drumuri cu tot felul de reclamatii pe la politie pe la asistenta sociala etc ca tatal lor nu este ingrijit.mentionez ca eu l-am internat in spital de nenumerate ori pentru multiplele lui probleme de sanatate(diabet,operatii de fiere,accident vascular,amputatie degete picior etc)asigurandu-i personal menajul(curatenie,preparare alimente,spalat rufe igiena personala,administrare tratament medicamentos)Intrebarea mea urmatoare .”Pot solicita decaderea din dreptul de abitatie viagera a socrului meu si totodata evacuarea din locuinta pe baza abuzului de folosire a acestui drept?