avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate bydyk

Activitate bydyk

Răspuns la discuția Nume complet in presa
Dosarul este la judecatorie....Probabil nu m`am exprimat corect...este LEGAL?
Buna ziua,
Este posibil ca un ziar de presa, sa poata scrie un articol cu o persoana invinuita intr-un proces tot numele "intreg"? Nu este vb de o persoana publica.
Buna ziua,
Am o problema cu angajatorul care a intarziat sa`mi trimita cartea de munca si adeverinta in care sa se stipuleze perioada de lucru pentru am beneficia de indemnizatia de somaj.
Am vorbit telefonic cu responsabilul de resurse umane, care mi`a comfirmat faptul ca imi va trimite documentatia necesara.Dar acest lucru nu s`a mai intamplat.Am incercat sa iau legatura cu departamentul de resurse umane dar in zadar, nimeni nu raspundea,iar in cel mai fericit caz ma pasau de la o pers la alta.
Astazi s-au implinit 34 de zile de cand mi-am incheiat contractul de munca...mai pot rezolva ceva sau totul a fost in zadar? P.S. mentionez faptul ca mi s-a incheiat contractul prin expirarea perioadei contractuale.
Multumesc!
M-am angajat la o firma cu contract determinat pe 1 luna...in contractul meu scrie ca preimesc salariu pe data de 15 si 30 ale lunii, si am inceput munca pe 3, adica la inceputul lunii. Si intrebarea este , are voie sa ma plateasca pe 30 cu avansul si pe 15 luna viitoare cu lichidare chiar daca eu nu imi mai prelungesc contractu?Cu toate ca mi-a zis ca ma plateste pe 15 si 30 ale lunii curente.Nu mi se pare corect, am cautat in codul muncii dar nu am gasit ceva f explicativ asa ca sper sa ma lamuri Dvs.