avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nume complet in presa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nume complet in presa

Buna ziua,
Este posibil ca un ziar de presa, sa poata scrie un articol cu o persoana invinuita intr-un proces tot numele "intreg"? Nu este vb de o persoana publica.
Cel mai recent răspuns: ContSters258804 , utilizator 21:33, 11 August 2012
Este posibil dar nu-i corect deloc.In timpul urmaririi penale,dosarul nu este public.
Dosarul este la judecatorie....Probabil nu m`am exprimat corect...este LEGAL?
Daca a ajuns la instanta,dosarul este public...deci e legal, chiar daca nu suna prea frumos.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 August 2012
ContSters258804, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal permis cfr andreacuune andreacuune Buna seara, Sunt invinuita intr-un dosar penal privind utilizarea unui permis CFR ce nu imi apartine mie (ci unei rude). La data savarsirii faptei, am ... (vezi toată discuția)
Amenintare cu moartea, denigrare, urmarire gabi_2010 gabi_2010 Buna seara. Am nevoie de o indrumare pentru ca nu stiu la cine sa mai apelez. De 4 ani sunt amenintata prin mesaje pe tel, sms-uri, sunt urmarita, mi se pune ... (vezi toată discuția)
Sanctionare ziarist sau ziar???? niculaucarmen niculaucarmen in cazul in care vrem sa facem o plangere pentru un articol publicat la ziar, cine solicitam sa fie tras la raspundere, autorul articolului sau ziarul???? care ... (vezi toată discuția)