avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut Carasca

Activitate Ionut Carasca

Si mie mi se pare o prostie sa fim obliugati astfel, in conditiile in care centrele teritoriale nu asigura un acces facil al tuturor stagiarilor din toate barourile. De exemplu, eu de la Constanta va trebui sa merg la Bucuresti, ceea ce implica consum de bani si timp.
Ar mai fi aspectul aplicabilitatii acestor modificari celor care deja au un an de stagiatura. Vor fi acestia obligati sa urmeze cursurile INPPA sau doar cei care dobandesc acum calitatea de avocat stagiar vor fi tinuti de aceasta obligatie. Discutia se leaga de aplicarea legii in timp. Eu am o opinie formata, in sensul ca stagiarilor care au deja un an in profesie nu li se aplica, insa conteaza cum intelege UNBR-ul sa faca aplicarea acestor prevederi.
Cu siguranta ca nu exista unanimitate, dar nu despre asta era vorba ci despre generalizari. In pozitia pe care v-ati exprimat-o in mod clar ati recurs la generalizare si eu, personal, nu sunt de acord cu generalizarile. Este adevarat ca multi dintre avocatii din oficiu nu considera necesar sa isi consume energia pentru a realiza o aparare corespunzatoare, insa este la fel de adevarat ca asa ceva poate fi intalnit si n randurile avocatilro definitivi. Sintetic, ceea ce sustin este ca nu toti avocatii din oficiu sunt "neseriosi", si in acest context generalizarea ii nedreptateste pe acestia.
Un argument in sustinerea celor afirmate de mine este urmatorul: in unele cazuri avocatul din oficiu este angajat de client, devenind aparator ales; oare in acest caz nu avem de-a face cu acelasi avocat sau dupa plata onorariulu se produce o transformare a acestuia (devine mai harnic si stie mai multa carte...)?
In ceea ce priveste numarul de ore investite in pregatirea unui dosar ... sincer nu fac astfel de contorizari, dar sunt sigur ca nu am investit atatea ore. Poate nu am gasit cazul potrivit. Oricum contorizarea numarului de ore "muncite" pentru un caz este, cel putin in opinia mea, apanajul cartilor si filmelor despre avocati din sistemul anglo-saxon. Din ce am vazut pana acum in sistemul in care cu toti activam important este rezultatul, si nu cat timp a fost "consumat" pentru obtinerea acestuia. Dar, desigur, nici in acest caz nu putem generaliza...
Buna ziua,
Dupa ce veti analiza conditiile ce trebuie indeplinite pentru a beneficia de ajutorul public judiciar si, desigur, veti constata ca le indepliniti, va recomand sa formulati o cerere direct la instanta care judeca cererea dvs. de partaj. Aceasta cerere va avea mai multe sanse sa fie admisa decat o cerere adresata baroului. In plus puteti beneficia si de reducerea sau scutirea de la plata taxei de timbru, a onorariului de expert etc.
In alta ordine de idei, se impune o intrebare pentru dnii si dnele avocati care "nu recomanda un avocat din oficiu". As dori sa ii intreb daca dlor au sarit peste faza stagiaturii si din acest motiv au tendinta sa subestimeze avocatii din oficiu (pentru ca, in mare parte, cazurile din oficiu sunt apanajul avocatilor stagiari). Nu stiu cu cat profesionalism si-au exercitat dlor profesia in cauzele in care au fost desemnati din oficiu, insa in ceea ce ma priveste pe mine si, as indrazni sa spun, si pe majoritatea colegilor din generatia mea, pot sustine ca tratam aceste cauze cu cea mai mare seriozitate. Poate cu mai mare seriozitate decat ar face-o unii avocati definitivi.
A afirmat cineva ca in procesul de partaj se audiaza martori, se administreaza interogatorii. Tin sa mentionez ca un cuantum redus al onorariilor acordate de stat nu il opreste pe avocatul din oficiu sa administreze probele impuse de interesul clientului.
In acest context tin sa o felicit pe colega av. Tonica Daniela pentru pozitia exprimata in cauza.
O zi buna tuturor!

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
si eu m-am pregatit pentru examenul de anul acesta cam dupa aceleasi carti, cu unele exceptii:
- civil anul I - Boroi;
- la drepturi reale tind sa recomand si Liviu Pop, deoarece are anumite opinii separate
- procedura civila - am invatat in mare parte dupa Mihaela Tabarca si o recomand pentru ca are un stil "usurel" si modul de asezare in pagina te ajuta la recapitulare, cu rezerva ca nu scrie despre executare silita
- penal general Mitrache - se invata destul de bine si dupa el
- penal special Tudorel Toader scrie foarte bine
- procedura penala o alternativa al Neagu este Theodoru ... asta daca nu va incurca faptul ca subiectele asa cum se gasesc in lista data de UNBR nu le veti regasi in cuprinsul tratatului, formularea lor fiind inspirata dupa cate se pare de cuprinsul tratatelor de Neagu.... la urma urmei e un examen de sinteza.
Cu toate ca este destul de devreme... va urez spor la invatat!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
multumesc diana.m. Imi pare rau ca nu ai dat si tu examenul asta. Asteptare usoara celor de la Bucuresti si rezultate cat mai bune!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
au fost afisate anticipat rezultatele de la baroul Constanta. Ma numar printre fericitii care au fost admisi. Tin sa ii felicit pe toti cei care au fost admisi. Mult succes sa avem in continuare.
La Constanta si Tulcea am fost 21 de admisi.
Din nou felicitari tuturor!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Ce inseamna atunci cand vezi 1000 de avocati morti pe malul unui lac?
Semn bun!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
in legatura cu rezultatele de la "Organizarea profesiei" pot numai sa imi dau cu parerea. Subiectul legat ed cabinetul individual de avocat e posibl sa fi fost tratat mai mult decat superficial de catre multi candidati pe considerentul ca in Statut acestui subiect ii sutn dedicate 2 articole. Multi dintre candidatii de la Constanta cu acre am discutat ulterior au zis ca au scris ce era in Statut, dar in barem se cerea mult mai mult, ceea ce mi se pare logic, pentru ca articolele alea doua se completau cu dispozitiile generale referitoare lal formele de exercitare a profesiei. Trebuiau facute legaturi, si nu numai la acest subiect, pentru a avea pretentia ca ai tratat bine subiectul. La Constanta se spune ca se afiseaza joi sau vineri .... vedem cum va sta situatia. Asteptare cat mai usoara tuturor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
buna tuturor,
am o intrebare pentru tine Ioana. Ai sustinut examenul la Constanta si daca da ai idee cand se preconizeaza a se afisa rezultatele? Sau oricine a sustinut examenul la Constanta. Multumesc!
Răspuns la discuția SINTEZE ADMITERE BAROU
ramona cred ca le-ai primit de la mine. Spor