avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate eumariana

Activitate eumariana

Autorizatia a fost emisa inainte de casatorie. Dupa casatorie a fost inchisa si casa a fost luata in folosinta
Daca X a primit autorizatie de constructie pentru o casa, pe terenul concesionat de la primarie (era necasatorit), si, acum, SOTUL X (dupa casatorie - regim matrimonial comunitatea legala) a construit casa impreuna cu sotia lui, - cum a fost posibil sa fie doar sotul X proprietar iar sotia lui sa nu figureze in niciun act? ce poate face sotia in acest sens sa fie si ea proprietar? Mentionez ca, inchiderea autorizatiei de construire si luarea in folosinta si toate documentatiile figureaza numele sotului X.
rectific: terenul i-a fost concesionat sotului, iar regimul matrimonial semnat la cununie a fost comunitatea legala. Tot nu am reusit sa inteleg cum a fost posibil sa se treaca doar el ca si proprietar. Eu nu figurez in niciun act asupra acestui imobil ridicat in timpul casatoriei (pe teren concesionat de sot inaintea casatoriei si, respectiv fundatia turnata inaintea casatoriei) Lamuri-ti-ma va rog si ce ma sfatuiti sa fac in aceasta privinta pentru a fi si eu titulara/coproprietar cu aceleasi drepturi. Va multumesc frumos!
Buna ziua! Situatia e urmatoarea:
- inainte de casatorie sotul a primit gratuit un teren printr-un proiect de la primarie (ude conditia era: sa ridice casa in termen de 5 ani). A facut proiect de casa si a turnat fundatia, APOI ne-am casatorit si am ridicat-o in rosu din bani comuni. Probleme e ca el a luat-o i folosinta si numele meu (sotia) nu figurez in actele casutei Intrebarile mele sunt:
- Sotul avea posibilitatea atunci cand a luat-o in folosinta sa ma treaca si pe mine in acte?
- Sotul poate sa ma treaca si pe mine acum in acte pe casuta ca si proprietate comuna (sa figuram proprietari comuni pe casa)? Si care e procedura, costurile?
Va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine!
Va multumesc anticipat pt. raspunsuri!