avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiGrigo

Activitate AndreiGrigo

Salutare,

De curând mi-am deschis un ONG și am ajuns la o mică dilemă în legătură cu stocarea și gestionarea actelor.

1. Hotărârile de AGA și CD trebuie să existe pe suport fizic sau e destul dacă sunt doar pe suport electronic?

2. E necesar să avem pe suport fizic contractele de voluntariat / cererile de înscriere sau e acceptat și suportul electronic cu semnătură electronică?
Dacă e acceptat cel electronic, care sunt variantele de semnătură electronică acceptate?

Am încercat să ne interesăm pe cont propriu și să citim legile legate de stocarea pe suport electronic și semnătura electronică, dar neavând experiență în domeniu nu prea am reușit să clarificăm situația.

Mulțumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Nelamuriri deschidere ONG


george-neagu a scris:

Nu. Valoarea anuala a cotizatiei se propune de catre comitetul director si se aproba in adunarea generala.
De obicei se hotaraste de catre prima adunare generala a ong ca numarul sa fie 3 la un ong mai mic si 5 la unul la care numarul membrilor fondatori este peste 20 si chiar mult mai mare.


Deci sa inteleg din raspunsul dvs. ca nu exista un numar minim de membrii ai Consiliului Director dpdv legal?
Salutare,
Am cateva intrebari in legatura cu infiintarea unui ONG (asociatie) si speram ca m-ati putea lamuri:

1. In caz ca dorim sa stabilim o cotizatie, cuantumul bănesc al acesteia trebuie trecută în statut? Daca da, cum ar trebui formulata aceasta parte?
2. Exista un numar minim de membrii din care trebuie sa fie format Consiliul Director, la infiintare?

Multumesc!