avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Naeadrian1

Activitate Naeadrian1

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:
1. Am un job permanent, cu 8 ore pe zi, perfect legal, la o firma mare, platitoare de toate darile si impozitele la stat.
2. In timpul liber am gasit o modalitate de a mai face ceva banuti suplimentari din freelancing online (din extern, plata se face in PayPal, in euro sau dolari, dupa care se pot transfera in contul personal).

Intrebare: Cum pot declara acesti bani pentru a fi impozitati pentru ca acest venit sa fie legalizat?

Sa ne intelegem, nu iubesc sistemul nostru de impozitare (oare cine il iubeste?), si nu ma dau in vant sa dau darile la stat (mai ales ca statul nostru...), insa sunt un om corect si nici nu vreau sa am probleme cu autoritatile, vreau sa fiu curat ca lacrima :)).

Va multumesc in avans pentru sfaturi.
O zi buna.
Adi.
Buna ziua.

Am urmatoarea situatie:

Locuiesc intr-un bloc de locuinte la etajul 2 din 4. Vecina de sub mine fumeaza de rupe pe balcon. Tot fumul de tigara se ridica gratios si intra la mine in casa daca incerc sa aerisesc, astfel incat zici ca vecina fumeaza langa patul meu :(

Intrebare:

Ce pot face legal pentru a o obliga sa nu mai fumeze pe balcon? (Ca ilegal deja puteam sa torn vreo 2 seriale la cate m-am gandit :) ) Balconul este de tip loje.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns pana nu ma apuc si eu de fumat sau mai rau...