Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se poate declara/impozita un venit extern din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se poate declara/impozita un venit extern din freelancing la noi in tara?

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:
1. Am un job permanent, cu 8 ore pe zi, perfect legal, la o firma mare, platitoare de toate darile si impozitele la stat.
2. In timpul liber am gasit o modalitate de a mai face ceva banuti suplimentari din freelancing online (din extern, plata se face in PayPal, in euro sau dolari, dupa care se pot transfera in contul personal).

Intrebare: Cum pot declara acesti bani pentru a fi impozitati pentru ca acest venit sa fie legalizat?

Sa ne intelegem, nu iubesc sistemul nostru de impozitare (oare cine il iubeste?), si nu ma dau in vant sa dau darile la stat (mai ales ca statul nostru...), insa sunt un om corect si nici nu vreau sa am probleme cu autoritatile, vreau sa fiu curat ca lacrima :)).

Va multumesc in avans pentru sfaturi.
O zi buna.
Adi.
Sa depuneti declaratia unica in care veti declara venitul din extern corespunzator in lei.