Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit din job remote-din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit din job remote-din strainatate

Buna ziua,
Este prima oara cand am un job prin intermediul internetului, din strainatate, la firma Appen. Am primit un contract de munca online iar banii ii primesc pe o platforma Payoneer, in dolari americani. Nu stiu ce trebuie sa fac ca totul sa fie legal cu legile noastre.. Am citit de pe ici de pe colo despre declaratii de venit sau articole despre impozitare, dar eu nu pricep terminologiile folosite si nu stiu daca genul asta de venit trebuie impozitat sau nu, declarat sau nu. Deci.. rog pe cineva care are rabdare si amabilitate, sa imi spuna ce trebuie sa fac acum?:))
Tu ai un contract si nu stii. Nici eu nu am cum sti, pana nu citesc contractul.
In contract nu scria nimic despre chestia asta.
Daca impozitarea nu se face in tara unde are platforma firma respectiva sau daca Romania nu are acord pentru evitarea dublei impuneri, atunci va trebui sa platiti impozite si contributii in Romania.
Multumesc, cum stiu daca are Romania acord pentru evitarea dublei impuneri?