avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit in Romania pentru salariu dintr-o alta tara UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit in Romania pentru salariu dintr-o alta tara UE

Buna ziua,
Va rog daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti:
din luna februarie 2014 lucrez in Germania cu contract de munca -jumatate de norma (24 ore pe saptamana).
trebuie sa-mi declar venitul in Romania pentru a fi impozitat si de statul roman?
Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc!
Daniela
Cel mai recent răspuns: daniela1958 , utilizator 17:57, 17 Iunie 2014
Germania are acord de evitarea dublei impuneri cu Romania.
Daca sunteti rezident fiscal in Germania si ati fost impozitat acolo, nu datorati impozit si in Romania.
VEZI SI:
[ link extern ]
[ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 17 Iunie 2014
legalmgm, utilizator
va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consultanta si emitere factura fifi58 fifi58 Firma din Austria presteaza serv de consultanta si managment in Ro Beneficiar firma platitor de tva inreg in Romania .Consultanta are loc pe teritoriul ... (vezi toată discuția)
Contract furnizor extern pj nerezidenta mmanu mmanu buna ziua incerc sa ma lamuresc cum sa procedez corect si legal situatia sta in felul urmator : - am incheiat un contract de servicii cu un furnizor extern, ... (vezi toată discuția)
Evitarea dublei impuneri i_simina i_simina Cum se impoziteaza redeventele obtinute din Romania de catre un rezident al Italiei? Daca se impoziteaza in romania, prin retinere la sursa, care este temeiul ... (vezi toată discuția)