Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... evitarea dublei impuneri
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

evitarea dublei impuneri

Cum se impoziteaza redeventele obtinute din Romania de catre un rezident al Italiei? Daca se impoziteaza in romania, prin retinere la sursa, care este temeiul juridic? Cf Art. 12 pct. 1 din Conventia pntru evitarea dublei impuneri, ele sunt impozabile in Italia (regula), iar cf. Art. 12 pct. 2 din aceeasi Conventie, ele pot fi impuse in Romania. Nu exista inca intre Romania si Italia vreun acord cu privire la aplicarea limitarilor stabilite de Art. 12 pct. 2
i_simina, utilizator
vezi Codul Fiscal, trebuie obtinut un certificat de rezidenta fiscala

Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale convenţiilor
de evitare a dublei impuneri

Art. 118. - (1) În înţelesul art. 116, dacă un contribuabil este rezident al unei ţări cu care România a încheiat o convenţie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit şi capital, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obţinut de către acel contribuabil din România nu poate depăşi cota de impozit, prevăzută în convenţie, care se aplică asupra acelui venit, potrivit alin. (2). În situaţia în care cotele de impozitare din legislaţia internă sunt mai favorabile decât cele din convenţiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele de impozitare mai favorabile.
(2) Pentru aplicarea prevederilor convenţiei de evitare a dublei impuneri nerezidentul are obligaţia de a prezenta plătitorului de venit certificatul de rezidenţă fiscală.
(3) Macheta certificatului de rezidenţă fiscală şi termenul de depunere a acestuia de către nerezident se stabilesc prin norme.
Certificatele de atestare a impozitului plătit de nerezidenţi

Art. 120. - (1) Orice nerezident poate depune o cerere la autoritatea fiscală competentă prin care va solicita eliberarea certificatului de atestare a impozitului plătit către bugetul de stat de el însuşi sau de o altă persoană, în numele său.
(2) Autoritatea fiscală competentă are obligaţia de a elibera certificatul de atestare a impozitului plătit de nerezidenţi.
(3) Forma cererii şi a certificatului de atestare a impozitului plătit de nerezident, precum şi condiţiile de depunere, respectiv de eliberare se stabilesc prin norme
Am o factura de la o firma din Italia care ne presteaza un serviciu - consultanta in vederea atragerii unor fonduri europene. Care este cota de impozit care se aplica in acest caz? In Conventia de evitare a dublei impuneri cu Italia nu este specificata.
Si, in general, unde pot gasi cotele de impozit aplicabile si altor state europene in cazul serviciilor?
Pentru un furnizor de servicii de consultanta cu sediul in Gibraltar, conventia cu Anglia este aplicabila?
Nu inteleg care e relevanta impozitului pe care il va plati societatea respectiva... Trebuie sa ii dati suma facturata, de contabilitatea ei trebuie sa isi vada societatea italiana.
mihulia a scris:

Am o factura de la o firma din Italia care ne presteaza un serviciu - consultanta in vederea atragerii unor fonduri europene. Care este cota de impozit care se aplica in acest caz? In Conventia de evitare a dublei impuneri cu Italia nu este specificata.
Si, in general, unde pot gasi cotele de impozit aplicabile si altor state europene in cazul serviciilor?
Pentru un furnizor de servicii de consultanta cu sediul in Gibraltar, conventia cu Anglia este aplicabila?

Cititi mai cu atentie Conventiile de evitare a dublei impuneri .Le gasiti pe site-ul ANAF.
Cum a specificat si Andreea " platiti suma facturata, de contabilitatea ei trebuie sa isi vada societatea italiana"
Scuze ! m-am exprimat intr-un mod nefericit.
Ma refeream la impozitul retinut la sursa.