avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelagalben

Activitate mihaelagalben

Buna ziua
As dori sa produc tuica in regim de PF....as dori sa stiu ce pasi trebuie urmati pentru aceasta...am reusit sa ma documentez putin de pe internet, dar nu mi-e foarte clar totul...caci hatisul legislativ de la noi isi spune cuvantul
Multumesc
Buna ziua
pentru un SRL cu asociat unic, as vrea cesionez firma unei alte persoane, fara sa urmez toata procedura indelungata de la Registrul Comertului. Am mai citit si pe alte forumuri, ca se poate face o majorare de capital social prin cooptarea unui nou asociat, iar dupa aceea, noul asociat poate prelua toate partile sociale, din nou cu procedura simplificata. Va rog sa-mi spuneti daca se poate asa ceva, si daca ma puteti ajuta in acest caz cu un model de hotarare AGA si act constitutiv.
Multumesc
am si eu o problema similara; am avut un credit imobiliar pe 30 de ani la o banca; din pacate nu mai obtin venituri si creditul a devenit scadent. am reusit sa achit doar 15 rate din cele 360. urmeaza sa se procedeze la vanzarea imobilelor obtinute prin credit, dar cum valoarea lor de piata a scazut, voi ramane cu un sold de achitat catre banca.
intrebarea mea este la ce moment se va prescrie aceasta datorie? la 3 ani de la data stabilirii restului de plata, sau in 32,5 ani (30 ani-1.5 ani platit+3 ani prescriptie).
Multumesc
As dori sa infiintez o balastiera in jud Cluj, dar nu stiu care sunt pasii necesari. Ma poate ajuta cineva cu un nr de lege, ordin, normativ, pentru studiu?
multumesc
Buna ziua
as dori sa stiu cum poate administratorul unui SRL sa-si plateasca CAS-ul, in cazul in care nu este angajat la firma, si nici nu este angajat in alta parte?
multumesc