Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale producator bauturi alcoolice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

producator bauturi alcoolice

Buna ziua
As dori sa produc tuica in regim de PF....as dori sa stiu ce pasi trebuie urmati pentru aceasta...am reusit sa ma documentez putin de pe internet, dar nu mi-e foarte clar totul...caci hatisul legislativ de la noi isi spune cuvantul
Multumesc
Codul Fiscal are prevazute conditiile in care gospodariile individuale pot produce tuica si rachiuri din fructe pentru consumul propriu, precum si valorile accizelor pe care le va plati orice gospodarie pentru bautura produsa pentru propriul consum.
Tuica si rachiurile din fructe destinate consumului propriu al gospodariilor individuale, in limita unei cantitati echivalente de cel mult 50 de litri de produs pe an pentru fiecare gospodarie individuala, cu concentratia alcoolica de 100% in volum, se accizeaza prin aplicarea unei cote de 50% din cota standard a accizei aplicata alcoolului etilic care este de 750 de euro/hectolitru.

Mai multe detalii despre Conditiile in care se produce tuica pentru propriul consum si accizele aferente gasiti pe
[ link extern ] /

sau

[ link extern ]

ori
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic