avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliana1306

Activitate Iuliana1306

Buna dimineata! Luna aprilie are 168 ore. Eu lucrez in total 220 de ore. Mentionez ca lucrez in ture, in schimburi de 8 ore, respectiv 12 ore. De luni pana vineri am 158 de ore; sambata si duminica am 56 de ore; si 6 ore in zi de sarbatoare legala. Cele 52 de ore in plus (220-168) sunt ore suplimentare? Firma considera ore suplimentare doar de luni pana vineri. Mi se vor plati ca 220 de ore cate lucrez, ca ore normale. Ar trebui in 60 de zile sa imi acorde 52 de ore libere platite. Daca, din motive justificate, nu mi se vor acorda. Dupa cele 60 de zile, va trebui sa imi plateasca cele 52 de ore lucrate peste norma de 168 de ore.
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Am fost la ITM si bineinteles ca dreptatea este de partea mea. Toate orele care sunt peste orele normale sunt suplimentare pt ca nu mai exista repaus de 48 de ore, la cele 5 zile lucratoare de 8 ore. Scrie clar in lege ca de regula repausul este sambata si duminica. Dar se poate da in oricare alte zile. Sa intelegem mai usor, eu daca lucrez 27 de zile cate 8 ore cu 3 zile libere in luna de 30 de zile, unde imi sunt orele de repaus legale? Nu mai zic ca depasesc si cele 32 de ore legale lunar suplimentare. Firma unde lucrez incalca multe articole din lege: repausul saptamanal de 48 de ore, orele suplimentare (peste totalul orelor din luna - nu conteaza ce zi a saptamanii este), am lucrat 17 zile consecutive, maxim sunt 14 zile si aici cu acordul ITM-ului, sindicatului etc. De la ITM mi-au spus sa fac o petitie. Mi-au mai spus si faptul ca firma poate arata dovezi false ca sa para in regula, si faptul ca firmele practica aceasta neregula a orelor din cauza faptului ca amenda este mica si nu ii afecteaza, decat sa plateasca sume enorme tuturor angajatilor. In cazul in care au pile la ITM cei de la firma mea, va trebui sa ii dau in judecata.
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Daca scrie clar, nu are ce sa interpreteze. In lege nu scrie nicaieri ca se refera doar la zilele de luni pana vineri. Si pana la urma nu cred ca se calculeaza gresit la bugetari. Ci la noi, cei care lucram la privat, aici interpreteaza legea in favoarea lor. Adica nu e normal sa lucrez zilnic si sa nu am ore suplimentare. Efortul depus, suprasolicitarea, lipsa odihnei, sa nu fie remunerate. E chiar absurd. Se ajungea la un salariu dublu cu suplimentare. Asa cum calculeaza ei, salariul de baza ajunge cu aproape o treime mai mare. Adica nu se merita pt atat de putin sa lucrezi peste orele normale. O sa intreb si la itm, daca firma este in regula privitor la aceste calcule si interpretari.
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Buna dimineata. Nu inteleg un alt caz. Un functionar public lucreaza in ture. De exemplul, luna are 160 de ore, si aceasta persoana daca are 172 de ore, se considera suplimentare. Mentionez ca sunt adunate toate orele, inclusiv cele de weekend. De ce se aplica altfel legea aici? Iar eu pot lucra 220 de ore sau la fel ca si functionarul public 172 de ore, tot in ture si weekend si nu am suplimentare. Va multumesc!
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Daca luna are 168 de ore, eu am intr-o saptamana 54 ore, in restul saptamanilor sub 40 de ore (114 ore). Totalul fiind 168. Nu mi se platesc cele 14 ore suplimentare din saptamana pt ca se calculeaza totalul din luna, adica sa depasec 168. Desi in lege scrie maxim 48 de ore pe saptamana cu tot cu suplimentare, nu zice nimic de luna.
Răspuns la discuția Ore suplimentare
In concluzie, ipotetic vorbind, nu mai accept sa lucrez in weekend, iar acele ore sa le fac in cursul saptamanii, adica in loc de 8 ore pe zi, sa lucrez 12 ore, ca sa fie platite ca suplimentare. Bineinteles ca in realitate nu pot face asa, sa munceasca ceilalti colegi in weekend si eu in cursul saptamanii, ca sa fiu platita bine.

In art. 112 din codul muncii este precizat faptul ca durata normala a timpului de lucru saptamanal este de 40 de ore. Orele peste, rezulta ca sunt suplimentare. Eu am lucrat intr-o saptamana 78 de ore, dintre care 24 sunt in weekend. Cate sunt suplimentare, ca legea se refera la orele pe saptamana, nu pe luna? Sunt 12 ore suplimentare cele din cursul saptamanii sau toate 38 peste cele 40?

Lucrez in fiecare luna, ca medie, 220 de ore. Toate imi sunt platite ca ore normale pt ca nu depasesc acele ore de luni pana vineri, pt ca am multe ore in weekend. Este normal???

Pot sa lucrez zilnic, fara niciun liber cate 8 ore pe zi si nu realizez ore suplimentare, pt ca nu depasesc 8 ore pe zi de luni pana vineri. De exemplu in luna cu 30 de zile, cu 20 de zile lucratoare, as avea 240 de ore, adica 80 de ore in plus pe langa cele normale de 160. Si imi sunt platite ca ore normale, nu???
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Ore suplimentare
Unde ma pot informa sigur? Din lege reiese ca ce este peste norma, este suplimentar. La exemplul meu, peste 160 de ore, sunt ore suplimentare. La itm ar trebui sa intreb?
Răspuns la discuția Ore suplimentare
La serviciu mi se spune ca sunt ore suplimentare doar cele care sunt peste norma de luni pana vineri. Adica in exemplul acela, peste 160 de ore, daca mai am lucrate de luni pana vineri.
Buna ziua! Exemplu: luna are 20 zile lucratoare - 160 ore. Eu lucrez de luni pana vineri 160 ore si in weekend 64 ore. Am ore suplimentare? Multumesc!