Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate peste norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate peste norma de lucru

Buna dimineata! Luna aprilie are 168 ore. Eu lucrez in total 220 de ore. Mentionez ca lucrez in ture, in schimburi de 8 ore, respectiv 12 ore. De luni pana vineri am 158 de ore; sambata si duminica am 56 de ore; si 6 ore in zi de sarbatoare legala. Cele 52 de ore in plus (220-168) sunt ore suplimentare? Firma considera ore suplimentare doar de luni pana vineri. Mi se vor plati ca 220 de ore cate lucrez, ca ore normale. Ar trebui in 60 de zile sa imi acorde 52 de ore libere platite. Daca, din motive justificate, nu mi se vor acorda. Dupa cele 60 de zile, va trebui sa imi plateasca cele 52 de ore lucrate peste norma de 168 de ore.
Iuliana1306, utilizator
Muncă suplimentara este muncă desfasurara în zile de luni- vineri peste durata normala a timpului de muncă.

De asemenea, dacă în c.i.m. aveți menționată o durata a timpului de muncă de 8 ore/zi, iar sâmbăta/duminica lucrați 10 ore, cele 2 ore lucrate în plus întra la munca suplimentara în opinia mea.
Cornel Vasile, Consilier juridic