avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate peste norma de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate peste norma de lucru

Buna dimineata! Luna aprilie are 168 ore. Eu lucrez in total 220 de ore. Mentionez ca lucrez in ture, in schimburi de 8 ore, respectiv 12 ore. De luni pana vineri am 158 de ore; sambata si duminica am 56 de ore; si 6 ore in zi de sarbatoare legala. Cele 52 de ore in plus (220-168) sunt ore suplimentare? Firma considera ore suplimentare doar de luni pana vineri. Mi se vor plati ca 220 de ore cate lucrez, ca ore normale. Ar trebui in 60 de zile sa imi acorde 52 de ore libere platite. Daca, din motive justificate, nu mi se vor acorda. Dupa cele 60 de zile, va trebui sa imi plateasca cele 52 de ore lucrate peste norma de 168 de ore.
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2021
Iuliana1306, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:35, 1 Aprilie 2021
Muncă suplimentara este muncă desfasurara în zile de luni- vineri peste durata normala a timpului de muncă.

De asemenea, dacă în c.i.m. aveți menționată o durata a timpului de muncă de 8 ore/zi, iar sâmbăta/duminica lucrați 10 ore, cele 2 ore lucrate în plus întra la munca suplimentara în opinia mea.
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare Iuliana1306 Iuliana1306 Buna ziua! Exemplu: luna are 20 zile lucratoare - 160 ore. Eu lucrez de luni pana vineri 160 ore si in weekend 64 ore. Am ore suplimentare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Ore suplimentare lumifatu lumifatu Lucrez intr-o saptamana de la ora 8.00 la ora 14.00 de luni pana joi iar vineri lucrez de la ora 8.00 la ora 20.30. dupa calculul meu de luni pana joi se fac ... (vezi toată discuția)
Compensare ore suplimentare de noapte iuliana8 iuliana8 Buna ziua, avem un angjat care a lucrat sambata noaptea. aceste ore sunt considerate suplimentare de noapte ( nu era tura lui, el lucrand in ture de L-V). ... (vezi toată discuția)