avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1452 soluții astăzi
Forum Activitate fildia

Activitate fildia

Buna ziua,
Sunt asociat si administrator la un srl.In 2004 am hotarat impreuna cu asociatul meu sa ma retrag din aceasta societate ,urmand ca el sa ramana unic asociat.Din pacate am tot amanat sa facem acest lucru si in acte.Societatea nu are datorii dar asociatul meu n-a depus bilantul la 2004 si 2006 si a venit pe adresa firmei o citatie de la tribunal pentru dizolvare societate.Atat eu cat si asociatul meu nu mai avem nevoie de aceasta firma.Este bine sa astept dizolvarea societatii (pe01. 10.2008 suntem citati in instanta)sau sa ies din societate pana atunci?Ce presupune aceasta dizolvare a societatii din punct de vedere al cheltuielilor pe care trebuie sa le suport eu si al altor eventuale penalitati? M-am interesat la ORC si pentru a renunta la actiunile mele in favoarea asociatului ma costa 800ron.In acest caz as astepta pana se dizolva societatea( chiar daca va trebui sa suport niste cheltuieli)dar n-as vrea sa raspund pentru ca asociatul meu nu a depus bilanturile.Daca puteti sa -mi spuneti ce penalitati sunt in acest caz va raman recunoscatoare.
Va multumesc mult
va multumesc pentru raspuns
Va multumesc
Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema Am o agentie imobiliara si as vrea sa stiu daca pot sa deschid pe aceeasi firma un obiect de activitate nou si anume broker de credite sau trebuie sa-mi deschid o alta societate care sa-l aiba ca obiect principal de activitate