avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin Florin

Activitate Valentin Florin

Buna ziua.
Am in concesiune din anul 1995 un teren in apropierea blocului in care locuiesc pe care am construit un garaj.
Concesiunea este prelungita odata la 5 ani si este valabila pana la sfarsitul lui 2015.
Un vecin cu care nu m-am inteles niciodata vrea sa construiasca deasupra garajului meu ( garajul are suprafata plana ) o platforma din elemente metalice, sa-si amenajeze o terasa.
Am fost notificat de catre el, prin executor judecatoresc, sa ma prezint la notar sa semnez ca sunt de acord cu edificarea acestei constructii metalice.
Nu m-am prezentat la notar iar intre timp m-am interesat la primarie si am facut o sesizare la primar, primind ca raspuns ca s-a emis o hotarare de consiliu acum un an prin care i se da dreptul sa faca aceasta constructie si ca s-a emis un certificat de urbanism pentru aceasta constructie.
Intrebare:Cat de legale sunt aceasta hotarare de consiliu si acest certificat de urbanism, avand in vedere ca nu sunt de acord cu ridicarea acestei constructii deasupra garajului meu
Va rog sa-mi precizati baza legala prin care as putea contesta hotararea de consiliu precum si emiterea certificatului de urbanism precum si a autorizatiei de construire ( eventual )
Multumesc anticipat
Pe parcursul anului trecut o anumita persoana mi-a facut plangere penala la organul de politie pentru incalcarea Codului Penal in exercitarea atributiilor de serviciu.Dupa desfasurarea anchetei de catre organul de politie , in colaborare cu procurorul de caz , s-a constatat ca nu am incalcat Codul Penal , primind o comunicare de la procurorul de caz in acest sens, cu propunere de neincepere a urmaririi penale.
Intrebare: sunt justificat sa solicit daune ( morale, materiale } pentru faptul ca mi s-au adus prejudicii ( de imagine, materiale..etc )?
Pana cand sunt justificat sa solicit aceste daune?