avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate BOGDANA86

Activitate BOGDANA86

buna ziua ,am si eu o problema referitoare a o taxa universitara de studiu.
mentionez ca am dat admitere la facultate si am intrat pe un loc la fata taxa.
am incheiat un contract de studiu fara taxa ,in care nu era mentionat faptul ca daca la sfarsitul anului nu am medii corespunzatoare o sa-mi pierd locul si voi trece in mod automat pe un loc cu taxa.
la sfarsitul anului s-au afisat listele cu medii, dar nu s-au afisat si noile liste cu locuri cu/fata taxa in care voi fi studentii in anul urmator.
mentionez ca nu s-a adus la cunostinta prin niciun mod studentilor ca in anul urmator vor trebui sa plateasca taxa cei care si-au pierdut locul de la fara taxa.
trece adul doi si trei si patru.....nimeni nu spune nimic studentilor referitor la noul contract de studii, specific inca o data ca singurul contract pe care l-am semnat a fostul unul fara taxa in care nu se prevedea absolut nimc de aceasta reorganizare a locurilor..., si se ajunge la examenul de licenta pe care l-am sustinut fara nicio problema , promovandu-l cu o nota de 9.07.
acum trebuie sa se emita diploma de licenta, iar pentru obtinerea sa trebuie sa obtimen stampile de la compartimentele :secretariat, biblioteca centrala , administrarea caminelor de cazare a studentilor cat si de la compartimentul contabilitate taxe .
am obtinut toate stampilele mai putin cea de la contabilitate , deoarece mi se spune ca am taxe neachitate.
i-am spus doamneai ca nu mi s-a adus nimic la cunostinta ca ar trebui sa platesc taxe si ca nu stiam minc de aceste sume ...
din punct de vedere legal au voie sa faca asa ceva sa te treaca de la fara taxa la cu taxa si fara sa ti se aduca la cunostinta si fara sa semnezi un contract in care sa se mentionez acxest lucru?
ce pot sa fac din acest punct de vedere, deoarece nu sunt deacord sa achit aceste sume , si sunt de principiul ca orice drept castigat nu se poate fi luat inapoi.
au voie sa ma dea in judecata?
am voie sa-i dau in judecata ca nu vor sa-mi elibereze diploma?
Răspuns la discuția testament
care este procedura pentru solicitarea reductiunii testamentului?
Discuție testament
buna ziua
am si eu o problema legata de un testament
bunica mea grav bolnava in iulie 2007 a fost luata de unchiul meu si dusa la un notar pentru a intocmi un testament autentic,ea nefiind stiutoare de carte,testament prin care il instituie legatar universal pe unchiul meu asupra tuturor bunurilor mobile si imobile ale ei.
mentionez ca bunica a decedat in decembrie 2007 , iar bunicul in martie 1994.
impreuna au avut 9 copii, care in momentul acesta s-au hotarat sa dezbata masa succesorala dupa ambii defuncti.
mai este o problema referitor la buletinul de identitate al bunicii.mai exact in momentul iulie 2007 acesta se afla la una din fiice, numai ca unchiul in cauza a fost la evidenta populatiei si a scos pentru bunica o carte de identitate provizorie pentru o putea intocmi acest testatment.
intrebarea mea este daca acest testament poate fi anulat pe baza faptului ca acea carte de identitate provizorie la acest moment nu mai exista?
totodata ceilalti frati au mai avut un proces cu unchiul in cauza deoarece acesta a mai incercat sa-si faca acte pe numele lui pe terenurile detinute de defuncti , proces pe care l-au castigat fratii.
cu alte cuvinte unchiul in cauza este "oaia neagra a familiei"
va multumesc mult si sper ca m-am facut inteleasa.