avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate Mugureatz1

Activitate Mugureatz1

Pot fi sanctionata conform oug 57/2019 art 446 alineatul 1 daca am dat un drept de replica la presa in nume propriu privind un scandal in care presa m.a invinuit ?
Mentionez ca eram in concediu si in acelasi articol se mentioneaza la alineatul 3 ca pot participa la dezbateri si pot oferi punctul de vedere daca se mentioneaza ca nu este o opinie oficială a institutiei. Eu am actionat in nume propriu.

Multumesc
Buna ziua ,

Se considera nerespectare GDPR daca angajatorul urmareste Gps de pe auto de serviciu in weekend cu scopul de a calcula km efectuati in timpul liber?
Exista un document semnat de ambele parti prin care ei comunica ca nu se verifica gps auto in timpul liber.
E un document nesemnat, fara antet !
Indiferent, problema in fond este daca se pot imputa sumele acordate .
Exista o grila primita de fiecare angajat. Ca si document scris. Nu stiu daca exista CCM , dar voi verifica in CIM daca este mentionat ceva.
Nu se castiga nici un punct , respectiv nu se bonuseaza vanzarea. Castigi salariul de baza
Exista target valoric care are 3 praguri de bonusare : 90, 100 respectiv 110% realizat. In functie de procent se castiga un numar de puncte ce au valoarea de 50 ron net/ punct. Nu exista conditii de a lua bonusul inapoi retroactiv , nici de a se taia .
Nu exista nimic specificat in contract si nici nu exista o procedura pentru returnarea acestor bonusuri.
Bineinteles ca voi refuza categoric fara temei legal.
Daca se vor opri automat , pot ataca in instanta ?
Buna ziua ,

Intampin o situatie in care angajatorul vrea sa imi recupereze retroactiv pe ultimele 6 luni bonusul din vanzari din realizarea targetului pe motiv ca un produs nu a fost vandut cu marja si nu trebuia bonusat.
Ce pot face in acest caz ?
Este o situatie corecta ?