Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectare GDPR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectare GDPR

Buna ziua ,

Se considera nerespectare GDPR daca angajatorul urmareste Gps de pe auto de serviciu in weekend cu scopul de a calcula km efectuati in timpul liber?
Exista un document semnat de ambele parti prin care ei comunica ca nu se verifica gps auto in timpul liber.
Inseamna ca nu respecta contractul.
In speta, prelucrarea datelor privind locația poate încălca prevederile Regulamentului UE , daca nu exista consimțământul expres al salariatului că angajatorul, în calitate de administrator, poate procesa datele înregistrate.