avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate Nicusorbardasu7

Activitate Nicusorbardasu7

Răspuns la discuția Plată Sulta
Eu trebuie sa platesc vre un comision,indiferent ca platesc la notar sau executor ??Multumesc frumos!

Ana-Maria Dutescu a scris:

Obligatoriu prin: 1. notar, dar trebuie sa se prezinte si beneficiarul sa dea declaratie ca a primit banii, sau prin 2. executor judecatoresc - are aceeasi valoare juridica, de act autentic.

Discuție Plată Sulta
Cum sa procedez corect la plata sultei??Prin executor,virament,mandat postal...pentru că este totuși o suma mare de bani, jumătate din evaluarea unei garsoniere..cum sa procedez corect???Mulțumesc.
Răspuns la discuția Partaj


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Diferente pot sa existe.
Depinde si cum se judeca fiecare acesta fiind un lucru de care depinde si ce taxe se vor aplica.
Oricum se va face si o evaluare.

Noi am platit 1500 lei taxa...am platit si taxa de timbru 4600 lei...ei vor parte la cat se vinde o garsoniera la zi...dar nu poti sa sti exact,pentru ca toti sunt samsari...cred ca avem un avocat cam slab,nu a vorbit nimic!
Discuție Partaj
Buna ziua.Am si eu o intrebare.La notariat sa pus o suma dupa o grila a notarului,ei nu au fost de acord si la tribunal au cerut evaluarea casei.Poate evaluatorul ales la tribunal sa estimeze valoarea mai mare decat cea pusa de notar?Va multumesc.