Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plată Sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plată Sulta

Cum sa procedez corect la plata sultei??Prin executor,virament,mandat postal...pentru că este totuși o suma mare de bani, jumătate din evaluarea unei garsoniere..cum sa procedez corect???Mulțumesc.
Obligatoriu prin: 1. notar, dar trebuie sa se prezinte si beneficiarul sa dea declaratie ca a primit banii, sau prin 2. executor judecatoresc - are aceeasi valoare juridica, de act autentic.
Buna seara,
Cel mai bine este sa inmanati banii printr-un notar (se incheie o declaratie de descarcara cand s-au virat banii) dar se poate, daca persoana care trebuie sa primeasca sulta nu este cooperanta sa apelati la un executor judecatoresc care sa dispuna consemnarea acestei sume la CEC.
Eu trebuie sa platesc vre un comision,indiferent ca platesc la notar sau executor ??Multumesc frumos!

Ana-Maria Dutescu a scris:

Obligatoriu prin: 1. notar, dar trebuie sa se prezinte si beneficiarul sa dea declaratie ca a primit banii, sau prin 2. executor judecatoresc - are aceeasi valoare juridica, de act autentic.

Da, sunt taxe la valoare.