avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate LARRY32

Activitate LARRY32

Buna ziua!
Locuiesc intr-unul din putinele blocuri din Bucuresti unde nu sunt montate repartitoare caldura din vina administratorului de bloc care este impotriva.O parte dintre locatari sunt de acord cu el.
Va rog sa-mi spune-ti care este procedura legala?
Care este nr minim de apartamente care doresc montarea de repartitoare pentru a putea primi aprobare din partea administratiei sau a cui trebuie sa dea semnatura pentru demararea lucrarilor de montaj repartitoare.
Multumesc frumos
Buna ziua!
Va rog sa-mi dati un sfat urgent!!!
Anul trecut prin noiembrie-decembrie vecina de la apartamentul de sub mine a venit spunandu-mi ca am inundat-o.La mine era totul ok.M-am gandit ca e o problema cu teava de scurgere comuna(fiind un bloc construit in anii '70)o fisura,ceva..Am chemat un instalator care mi-a spus ca nu are ce sa faca deoarece la mine in apartament e totul in regula si ca probabil e o problema in apartamentul de dedesupt.Nimeni nu a mai spus nimic!Astazi,dupa aproape 7 luni aceasta vecina a venit la usa mea insotita de tatal sau si facand mare scandal cum ca baia ei arata foarte rau ca ii cade tencuiala din tavan si ca totul este din cauza mea.Menzionez ca pana astazi nu au avut nicio pretentie si noi nu am mai stat de vorba din ziua in care i s-a comunicat ca nu din cauza noastra a avut loc nefericitul eveniment.Eu inteleg ca vor sa faca rost de banii pt reparatii de la mine dar de ce nu mi-au cerut nimic atunci?
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez ?
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția casa-va rog un mic ajutor!!!
Va multumesc frumos !!!
buna seara!
ma numesc Adriana si am un apartament proprietate personala in care momentan locuiesc doua prietene f bune.Menzionez ca nu am inchiriat acest apartament.intelegerea a fost verbala ,singura conditie impusa de mine a fost aceea ca lor le revine obligatia sa plateasca facturile la lumina ,cablu ,intretinere ,etc. pe perioada cat locuiesc acolo.
Eu locuiesc momentan in casa mamei mele din motive de sanatate.
va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa declar acest lucru in scris catre una din institutiile statului sau catre asociazia de locatari.
Pe scurt va rog sa ma invatati cum trebuie sa procedez din punct de vedere legal pentru a nu avea probleme pe viitor