avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate joe ad-tor

Activitate joe ad-tor

Răspuns la discuția contestare PV amenda circulatie
Eu nu contest legalitatea PV !
Eu invoc exceptii ! Anume, neindeplinirea procedurii de comunicare , care a atras perimarea procedurii, exceptie pe care inteleg sa o si probez pentru o situatie factuala existenta la domiciliul meu.
daca un satmarean sau baimarean ar avea aceeasi problema, considerati ca o contestare a actului de constatare se promoveaza la Constanta ??? Ad-trarea probei cu martori pentru dovedirea unei situatii factuale existente la Satu Mare sau Baia Mare se exercita la Constanta ?
Dincolo de alte discutii, se poate sa-mi precizati temeiul care atribuie competenta exclusiva jus loci si exclude competenta materiae ??
1. solicitati la Fisc copia PV prin care ati fost sanctionata, copia PV prin care se afirma ca primul PV ( cel de contraventie ) v-a fost fost "comunicat" prin afisare la domiciliu si analizati-le atent pe ambele. Solicitati si data cand PV de contraventie a fost comunicat Fiscului spre executare.
2. Este posibil sa puteti dovedi ca cel de-al doilea PV atesta o situatie nereala, mai precis apare un martor scos din burta, practic comunicarea nu s-a realizat efectiv iar executarea este perimata.
3. Gasiti un martor ( cel putin, poate instanta va va aproba chiar doi) ) care sa poata sustine ca nu a vazut o astfel de afisare la domiciliul dvs. si contestati in instanta pe exceptia necomunicarii cu solicitarea audierii martorului care a confirmat pentru constatator faptul nereal al afisarii.
Succes.
locul : Neptun, iunie 2018
PV necomunicat, se pretinde ca s-a afisat in sept. 2018 ( la peste doua luni de la constatarea contraventiei !)
Am aflat despre PV intamplator, din consultarea bazei de date cu obligatii fiscale / impozite anuale / 2019 prin aplicatia ghiseul.ro in 17.dec.2018. De la Fisc am primit la cerere o copie a PV. de contraventie la care este atasata o copie a unui PV de indeplinire a procedurii de comunicare prin afisare la domiciliul din Bucuresti de catre un pretins agent de politie din Bucuresti .Acest ultim PV ( un soi de formular tip ) este practic ilizibil, nu consemneaza situatia concreta de la domiciliu conform rubricatiei tip , semnaturile sunt absolut indescifrabile iar "martorul" este "ionescu ion popescu vasile " ce semneaza cu o linie ondulata .Are totusi un CNP.
Unde se contesta PV ? La Constanta sau la Jud. sectorului de domiciliu ??
Multumesc !