avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate Rallie90

Activitate Rallie90

Buna ziua,ei sunt in proces de divort. Azi au prima infatisare.Lui i s-a pus un ordin de restrictie,dar tot nu se linisteste,o cauta si o suna in continuare. El este cetatean italian,au si o fetita de 3 ani cu dubla cetatenie. Avocatul si carabinierii au sfatuit-o sa stea ascunsa o perioada,dar nu intelegm de ce ea sa stea ascunsa,iar el se plimba linistit de parca nimic nu s-ar fi intamplat.
Buna seara. Pe 20.01.2019 actualul sot al surorii mele a batut-o,i-a furat telefonul si a incercat sa o arunce de la etaj,toate astea intamplandu-se intr-un mall. Ea a depus plangere la carabinieri,a depus si certificatul medico legal din care reiese ca are maxilarul deplasat si timpanul fisurat. Mentionez ca s-au predat si camerele de supraveghere unde se vede cum incearca sa o arunce,dar nu se vede cand o bate decat momentul in care ea este pe jos. Cu toate astea,individul inca este in libertate si nu s-a luat nicio masura de arestare. Intrebarea mea este:exista vreo sansa sa nu fie pedepsit? Va multumesc
Buna seara. Pe 20.01.2019 actualul sot al surorii mele a batut-o,i-a furat telefonul si a incercat sa o arunce de la etaj,toate astea intamplandu-se intr-un mall. Ea a depus plangere la carabinieri,a depus si certificatul medico legal din care reiese ca are maxilarul deplasat si timpanul fisurat. Mentionez ca s-au predat si camerele de supraveghere unde se vede cum incearca sa o arunce,dar nu se vede cand o bate decat momentul in care ea este pe jos. Cu toate astea,individul inca este in libertate si nu s-a luat nicio masura de arestare. Intrebarea mea este:exista vreo sansa sa nu fie pedepsit? Va multumesc
Nu se pune problema de răpire internațională pt ca ea s-a întors cu copilul in Italia la cererea tatălui. Avocatul pt penal vrea sa îl contacteze pt infracțiunile comise falsificându-i semnătura,cel puțin așa i s-a spus ca ar avea nevoie acolo. Pt divorț și custodie are deja un avocat pt civil. Costurile sunt imense,dar și eforturile ei pe măsura pt ca,pt copil nimic nu e scump pe lumea asta.
Ea se afla in Sicilia,Messina. I-am spus ce mi-ați spus dumneavoastră și azi o sa ia legătura cu un avocat pt fapte penale. O sa verific dacă am vreun link in email ca sa pot confirma contul.
Ea ar vrea sa se mute cu copilul la niște prieteni din Italia care i-au oferit un apartament,considera ca fiind mai departe de el ar sta mai liniștita și nu ar mai sta cu frica,ca vine el zilnic si ia fata. El nu o ia pt ca o iubește,aproape ca nici nu își bagă in seama copilul,el nu vrea decât sa ii facă rău ei. O amenință,ii cere banii pe care i-a cheltuit in timpul casnicieri( bani proveniți din afacerea ei),o jignește făcând-o prostituata,o acuza ca are amanți in toate colțurile lumii.
Problema este ca avocata i-a spus ca v-a lua totul pas cu pas,mai intai procesul de divorț și custodia copilului,apoi infracțiunile comise de soțul ei. Iar cu plângerile la carabinieri e cu dus și întors. INTR-o seara soțul a refuzat sa ii aducă fata,sora mea s-a dus sa ii facă plângere și nici nu au băgat-o in seama,presupun ca faptul ca e românca i-a determinat sa rămână indiferenti. Abia a doua oară la câteva zile distanță,când s-a repetat situația s-au gândit sa intervină și dânșii.
Ea s-a întors in Italia cu copilul,dar el nu le-a primit acasă,le-a lăsat la bunica maternă,aceasta fiind stabilită in Italia de 14 ani. Sora mea a contactat un avocat,a depus actele privind separarea,el nici in acest moment nu și-a angajat un avocat,dar decide de unul singur programul de vizita a copilului ( o zi la ea,o zi la el). Cert este ca lucrurile acolo se mișcă,cam lent și ea este cam doborâtă psihic pt ca este singura care ii vrea cu adevărat binele copilului. Ei nu au stat permanent in Italia,au stat și câteva luni bune in România. Sora mea are și o firma de cumpărat-vândut mașini in Italia,iar el a făcut tranzacții falsificându-i semnătura fără ca ea sa știe. Sunt dovezi in acest sens.
Mulțumesc frumos pt răspuns. Ea a luat legătura cu un avocat din Italia,presata de el a trebuit sa plece din România.