avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate lilip

Activitate lilip

Puteti argumenta de ce ceea ce scrie in articolul 38 nu are aplicabilitate pt situatia descrisa?
Va multumesc
Va multumesc pt raspunsuri,
Am primit un raspuns favorabil de la Casa de Pensii cum ca pot face contractul si in lipsa cartii de munca (deoarece aceasta se afla la ITM) si poate fi adusa in momentul cand o voi avea.
VA multumesc
Am fost la Casa de Pensii si am fost informata ca am nevoie de cartea de munca ca sa pot safac ceva dar problema e ca , cartea de munca urmeaza sa fie ridicata de lacamera de munca de angajator si in maxim 3 0de zile sa pot sa o am eu. Pana o voi primi eu nu pot face nimic??? Totusi eu vreau sa imi platesc darile pt a nu avea intreruperea ! Ar ajuta cel putin o copie mia veche de la cartea de munca ?
Va multumesc
Buna ziua,
Incepand cu luna aprilie va trebui sa imi gasesc alt loc de munca.
Pe perioada cand imi caut alt loc de munca nu as vrea sa pierd vechimea de munca deoarece doresc sa raman gravida si nu as vrea sa am intrerupere --necesare de 12 luni pt a primi indemnizatia de nastere.
Intrebarea este pana voi depune CM la alta societate unde trebuie sa platesc darile catre stat (CAS,somaj,sanatate) pt a avea o continuare de cel putin 12 luni ?
Va multumesc

Sunt asistenta la un cabinet particular angajata full time 8h/zi.
Din discutiile avute cu fosti colegi am inteles ca in mod normal cadrele medicale (asistente si medici) sunt supusi unui alte norme si anume 7h/zi. E corect ? Adica primesc salarul pt 7h/zi nu pt 8h/zi.
As dori sa stiu daca ar trebui sa atrag atentia sefilor asupra acestui aspect si daca continui sa muncesc 8h/zi nu ar trebui sa imi fie platita 1h/ zi drept munca suplimentara?. Mentionez ca am salarul minim pe ec.
Va multumesc