avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1184 soluții astăzi
Forum Activitate Buzdugan65

Activitate Buzdugan65

Răspuns la discuția Apometre
Buna ziua .
Nu am mentionat dar acest apartament este de la parinti, ei au decedat iar noi locuim in alta localitate. In apartament nu locuieste nimeni. Nu-mi amintesc daca am notificat in scris , dar situatia se cunoaste si in tabelul cu calculul intretinerii la numar persoane este specificat=0, consum apa =0,doar la diferente apa apare suma pe care o plateste un apartament care are o singura persoana si nu are montat apometru cu unde.
Multumesc.
Discuție Apometre
Daca jumatate din proprietarii unei scari de bloc si-au montat apometre cu unde radio iar cealalta jumatate au apometrele vechi, in caz de aparitie diferente consum apa , aceste diferente se impart numai la cei care nu au apometre cu unde radio??Noi nu stam in apartament si nu ne-am montat aceste apometre cu unde , avem consum apa zero dar platim diferente apa...Nu mi se pare corect atata timp cat nu consumam nimic.Salariul d-lui administrator se plateste in functie de suprafata apartamentului??Pentru ca noi avand 3 camere platim mai mult decat cei care au 2 camere.La fel si pentru salariul femeii de serviciu, platim mai mult decat cei care locuiesc acolo.Si referitor la acest salariu, stabilirea lui se face conform unei legi??Am ajuns sa platim 45 lei pentru un apartament in care nu locuim .Mi se pare exagerat.pentru apartamentul in care locuim, dar in alt oras platim maxim 10 lei. Daca se poate sa-mi indicati ceva legi in baza carora se fac calculele la intretinere.Multumesc.
Daca apartamentul nu este locuit ,deci nu se consuma apa ,poate fi obligatorie montarea apometrelor cu transmitere radio in cazul in care avem deja instalate apometre si sunt in termenul de verificare...Multumesc
Cum se calculeaza suma platita pentru salariul administratorului de bloc ,cea datorata femeii de serviciu la suprafata apartamentului sau la numarul de persoane??Mentionez ca detin un apartament in care nu locuieste nimeni si suntem taxati la datoriile mai sus amintite la suprafata apartamentului,adica platim mai mult decat ccei care de exemplu sunt trei persoane in apartament dar au apartament cu 2camere,al nostru fiind cu 3 camere.Multumesc anticipat.