avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate caif

Activitate caif

Răspuns la discuția Culpa comuna
Am vorbit cu el la telefon, dar omul se pregatea sa plece in cursa in afara tari, Am incercat sa intru in contatct cu firma la care lucreaza, le-am trimis un mail pe adresa de office, dar pana cum fara raspuns. O sa incerc si la politie.
Discuție Culpa comuna
Buna ziua,

Am fost implicat intr-un accident, politia a stabilit ca e culpa comuna. Am fost amendati amadoi, pe PV meu e trecuta polita mea de asigurare iar din citirea procesului reiese doar culpa mea. Din cate am inteles in cazul culpei comune beneficiez de 50 % despagubiri din partea asiguratorului lui si invers. Problema e ca nu am schimbat copiile RCA, mai mult el e sofer, in momentul respectiv fiind cu masina de firma. Ce pot face sa intru posesia unei copii a asigurari lui pentru repararea masini?
Răspuns la discuția Legea 230/2007 vs hG1588/2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Legea 230/2007 vs hG1588/2007
elga o sa fi u mai concret
Eu stau la et 3 si sunt de acord sa fie scutiti de la plata energiei electrice a liftului doar cei de la parter- doar ca presedintele/adminstratorul o tin sa spuna ca sunt scutiti de la plata liftului cei de la parter cum am zis mai sus. Am propus initial ca tinad cont ca timp de 4 luni liftul nu a functionat se putea vedea clar cat curent se consuma pe casa scari cu iluminatul. De cand a fost pus in functiune liftul logic factura a crescut, in opinia mea se poate vedea cu o aproximatie cat mai mica(nu exacta) care e consumul liftului. Facand putina matematica sa iti dai seama cat trebuie sa platesca cei de la parter si apoi restul din factura de energie.
Nu s-a vrut pentru ca nu e ff exacta, sa decis luarea conotrului, pasant, ok so be it . Acum pentru acel contor s-a creat un fond contor pasant in care punem bani in functie de cota indiviza. Mi se pare putin cam aberant. Pentru mine de la et 3 acest lucru nu reprezinta un beneficiu de ce sa platesc conta indiviza din ceva pe ce eu unul nu folosesc sau nu tine de exclusiv de bloc!
Am intrebat de ce nu se foloseste fondul de reparatii conf art45 din legea 230/2007 pentru contor si mi s-a spus ca HG 1588/2007-art 24 alin 5 - nu se poate exclusiv reparatii. Eu momentan refuz sa achit acest fond si sunt putin confuz ce se apalica de fapt 230/2007 sau 1588/2007, unde nici acolo nu zice ca nu se poate ci prin adunarea generala se poate decide daca sa se folosesca sau nu, plus ca HG sunt norme de aplicare a Legi 230/2007- cam asa inteleg eu lucrurile- si vreau sa ma conving daca inteleg eu bine legea si HG . Momentan am devenit dator la intretinere din cauza acestui fond.
Răspuns la discuția Legea 230/2007 vs hG1588/2007
fair enough ceea ce spui. Dar adminstratorul cat si presedintele se opun se prevaleaza de HG 1588/2007 art 24 alin 5 cum ca nu se poate- ca acel fond e strict de reparatii. Plus au creat un fond separt destinat contorului in care se achita in fc de cota indiviza iar cel de reparati vad ca e cota fixa.
Plus adimistratorul/presedintele inteleg ca a fi scutit de la plata liftului insemana sa nu plateasa nimic din ce tine de lift- punere in functiune-energie electrica-revizii.
Răspuns la discuția Legea 230/2007 vs hG1588/2007
Bun - atunci ce inseamna imbunatatire in contextul asta? Imbunatairea nu se traduce prin valoare adaugata - care vine prin achizitie(serviciu, dispozitiv) cu sau fara montaj a unui element nou la ceva care deja exista sau inlocuirea unui element existent cu unul mai performant ?
Răspuns la discuția Legea 230/2007 vs hG1588/2007
Concret:

Blocul e nou construit, are lift, cei de la parter vor vor sa nu platesca liftul.
A fost o sedinta nu a fost cvorum si dupa presedinta de asociatie a luat-o la picior pe la fiecare pe la usa sa spuna pe un tabel daca e deacord ca cei de la parter sa fie scutiti de plata liftului.
Acum am observat ca pentru acest lucru s-a creat un fond pentru contor.

Citind legea 230 art 45 spune ca se poate luat contorul din fondul de reparatii(poate fi considerata o imbunatatire a confortului) vs in HG art 24 unde nu se poate.

Buna ziua,

1.Care e forma corecta de utilizare a fondului de reparatii pentru ca in legea 230 se specifica la art 45 ca se poate folosi pt reparati si imbunatarirea iar din cate vad in HG art 24 se poate folosi doar pentru reparatii? Care e forma corecta?

2.Deciziile legate de montarea/achizitiona pentru bloc se poate face fara o sedinta a locatarilor doar prin stangerea semnaturilor locatarilor intr-un tabel individual? sau se respecta art 24 in legea 230?

Multumesc.
Răspuns la discuția Reziliere contract
Buna ziua,


As dori sa reziliez contractul cu firma de tv/internet si as vrea sa ma folosesc de faptul ca ei mi-au prezentat o grila de programe care include HBO-uri pt o anumita suma , iar dupa ce am semnat si m-au cablat am sunat sa intreb de ce nu am programle din grila prezentats gen HBO. Mi-au motivat ca daca vreau sa le vad trebuie sa platesc in plus si ca acea grila a fost cu titlu informativ. Mentionez ca nici unde nu se specifica in Anexa la contract sau in contract ca acea grila ar fi pur informativa. Ce sanse as avea sa rezilez contratul in baza acestui fapt fara sa platesc daunele cerute de ei?