avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana Catalina

Activitate Ioana Catalina

Răspuns la discuția Luna celuilalt parinte in CIC
Dnul Cornel multumesc mult de raspunsul prompt, am rezolvat. Se pare ca exista o proasta organizare in biroul/serviciul respectiv, desi am depus dosarul cu mult timp inainte de implinirea varstei de 2ani, dosarul se prelucreaza dabea in luna implinirii varstei..cat mai aproape de data...in schimb o alta persoana se ocupa de sistari, care binenteles nu stie ca eu am depus dosar pt prelungire si in spate sta un certif de handicap.
Răspuns la discuția Luna celuilalt parinte in CIC
Multumesc de raspuns. Acum trebuie sa ma cert cu cele de la ajpis ca deja mi au calculat mai putini bani pt luna asta.

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului poate lua CCC oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani.

Buna ziua, am depus actele pt. prelungirea CIC de la 2 la 3ani pt copil cu handicap. Cum si cand se ia luna tatalui?
Buna dimineata. Ma aflu in urmatoarea situatie: anul trecut am beneficiat de stimulent de insertie pe perioada concediului de maternitate (pre si post natal). Cei de la A.J.P.I.S Ilfov mi-au spus ca nu am dreptul la el in acea perioada si o sa fiu nevoita sa- l inapoiez, stiind din alte surse ca as avea dreptul le-am cerut in scris sa-mi spuna conf. carei legi/art. se suspenda stimulentul. Am primit raspuns doar verbal ca trebui sa-i restitui,ca nu am dreptul. Am facut adresa catre ANPIS iar ei mi-au spus ca debitul constituit este doar pt perioada de CCC in care am primit stimulent nu si pt perioada de concediu maternal. In urma raspunsului de la ANPIS am facut contestatie la decizia emisa de AJPIS( care am primit-o ulterior) dar nu am primit nici un raspuns. Acum dupa un an de zile m- am trezit cu poprire pe conturi...si asta am aflat-o de la una din banci. Se pare ca cei de la Anaf ar fi trimis somatie dar in perioada cand nu eram acasa..... Am facut iar o adresa catre ANPIS spunandu-le situatia si acum imi zic ca trebui sa restitui stimulentul. Va rog sa-mi spuneti cum este corect si ce sa fac mai departe. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Poprire indemnizatie
Cum ai rezolvat problema? In aceeasi situatie am fost si eu si acum m am trezit cu poprire pe conturi.