avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate Andrtext

Activitate Andrtext

Răspuns la discuția imprumut ifn viva
as merge pe deacoperit de cont dar mai am 3 luni din contractul de munca urmand ca la final sa iau al 13 lea salar si pe o perioada asa scurta nu stiu ce alta varianta as putea avea
in legatura cu ifn ul viva credit as dorii sa stiu daca e adevarat ce scriu ei pe site si anume ca la 420 lei se aplica o dobanda de 1,2 la suta asta insemnand 150 lei dobanda pe 30 zile stiu ca e mult dar sa zicem ca imi convine ce as vrea sa stiu eu la ce ar trebuii sa fiu atent la un asemenea contract am cateva nelamuriri si ce masuri de precautie as putea sa mi iau stiu ca e de evitat ifn urile dar sa zicem ca sunt constrans de situatie in contract scrie ca durata lui este de 60 luni intrebandui am aflat ca mie luna de luna timp de 60 luni imi vor transfera aceasta suma in cont cu conditia sa platesc suma si dobanda aferenta lunii precedente intrebandui daca doresc incetarea mai repede a contractului vor fii costuri suplimentare ei au spus ca nu as vrea sa stiu mai exact caror costuri ma expun daca ma retrag din acest contract in el mentionand ceva de costuri dar nu se precizeaza cat anume de asemenea la suma totala de plata apare 1800 si ceva de lei intrebandui telefonic ce este cu acea suma mi s a spus ca acea suma ar fii de inapoiat daca creditul ar fii pe un an de zile dar lunar se aplica numai 1,2 la suta pe zii comision ce alte taxe risc sa platesc inafara de cei 150 dobanda lunara ei mentionand ca nu au comision de analiza dosar si nici taxa de administrare eu intentionand sa iau credit timp de 3 luni dupa aceea sa inchei socotelile cu dansii am.citit mult despre ifn uri dar despre acestia n am.gasit ce mismasuri au si as vrea sa stiu daca intr adevar din acest comision de 1,,2 la suta supravietuiesc ei va ca au o reclama agresiva teoretic multe ifn uri au chestii ascunse dar la acestia pare totul mai real daca cineva stie ceva concret despre viva astept raspunsuri
Salutare am o nelamurire in legatura cu un IFN poate cineva e in masura sa ma ajute ideea e ca as avea nevoie urgent de o suma de 420 lei pe care nu o pot obtine din alta parte si citind pe net am aflat de acesti camatarasi mai mici am citit destul de multe eu nu sunt genul sa intru in asa ceva dar cum sunt destul de stramtorit luna asta mi a atras atentia acea promotie de la ei conform careia primul credit vine cu 0 costuri 0 dobanzi , oare chiar o fii adevarat? Nu e nimic ascuns? Am facut o cerere si mi s a trimis un contract destul de stufos unde pr 420 lei suma totala de platit e gigantica 1800 lei, dar tot in contractul acela scrie ceva de campanie promotionala si 0 la suta dobanda acuma ma bagat rau in ceata contractul are vreo 23 de pagini pana la urma cum as putea afla adevarul fara sa ma ard ca sa zic asa, ca de ii intreb pe ei le intorc cum vor ei. E sau nu primul credit fara dobanda si alte costuri sau e posibil ca in 23 zile pana la salar sa fie asa mare dobanda pt 420 lei sa platesti 1800? Va multumesc mult stiu ca nu e de apelat la ei dar daca n as platii nimic o data as face o si pe asta
Răspuns la discuția Bautura in camin studentesc
Solutionat amenda era de de 500 pana la 1500 pt patrunderea fara acordul administratorului in camin si de la 100 la 500 pt consum de alcool in camin, am primit avertisment pt patrundere si 100 lei pt alcool sau 50 lei daca o platesc in 15 zile, am scapat usor de data asta, invatatura de minte :)
Răspuns la discuția Bautura in camin studentesc
Multumesc mult universitatea nu a depus plangere nu a fost vatamat nimeni in plus oglinda nu am distrus o eu va multumesc :)
Salutare sunt un necunoscator al legii si as dorii sa intreb ce pot patii intr o situatie in care sunt implicat mai exact am adus bauturi alcoolice intr un camin studentesc 2 peturi de bere pe care le am consumat 2 persoane eu nefiind cazat acolo am dormit peste noapte s a spart o oglinda care era cu sange semn ca cine a facut o s a taiat la mana. Acum sunt chemat la politie sa dau declaratii in cazul in care eu sunt inca student la universitatea respectiva risc sa ma exmatriculeze? Si daca recunosc ca am baut in incinta caminului. Cat va fi amenda respectiva ? Sa scap cu avertisment nu cred ca se pune problema din moment ce recunosc nu i asa? De asemenea pt dormitul in camin cum voi fi sanctionat? In sensul care e pedeapsa minima si maxima va multumesc mult universitatea este una de stat am uitat sa mentionez de asemenea nu m-a prins portarul ca dormisem acolo desii n aveam dreptul ci eu am recunoscut