avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate laly

Activitate laly

Discuție taxa
buna seara.am primit o scrisoare de la primarie ca as avea ceva de plata.se numeste taxa M.T stie sa-mi spuna si mie cineva ce inseamna .va multumesc
Răspuns la discuția ce se poate face?
din fericire nu a fost o casatorie,afost doar o relatie de sase ani nu exista nici un fel de partaj doresc doar sa stiu ce poate face?
buna ziua.as avea si eu o intrebare.in urma cu sase ani am cumparat un apartament impreuna cu alta persoana,acum doua luni am cumparat si partea lui cu act de vinzare cumparare fara clauze facut la notar cu toate taxele platite.bunurile din casa au fost facute impreuna in decursul celor sase ani.intrebarea este daca persoana respectiva poate revendica ceva din aceste bunuri avind in vedere ca nu poate dovedi cistiguri prea mari in acesti sase ani el muncind cu jumatate de norma pe un salariu de 40 lei.va multumesc
buna ziua. as avea si eu o intrebare in urma cu 4 ani am cumparat un apartament impreuna cu prietenul meu fiecare aind o cota de 1/2.acum 2saptamini am cumparat jumatatea lui cu act de vinzare cumparare intocmit la notariat cu toate taxele platite as dori sa stiu daca el ca si concubin mai are drept la apartament.nu stiu daca este adevarat sau nu dar o prietena mi-a spus ca dupa 5 ani ar avea acelea-si drepturi ca si un sot.este adevarat sau nu? va multumesc anticipat
Răspuns la discuția ce drepturi are un concubin
va multumesc pentru raspunsuri. din fericire nu exista nici un copil este vorba doar de doua persoane mature''daca se poate spune asa''intrebarea este daca poate lua ceva din casa din moment ce nu exista nici un act care sa dovedeasca ca acele lucruri sunt cumparate de el [chitante,facturi etc.]
Răspuns la discuția ce drepturi are un concubin
nu stiu daca am inteles bine deci daca nu exista acte pe bunuri ia fiecare ce poate.si sa inteleg ca isi poate vinde partea lui
hristos a inviat. as avea si eu nevoie de un raspuns. am un apartament cumparat impreuna cu o alta persoana. am locuit impreuna 7 ani in urma cu ceva timp a parasit locuinta dar continua sa vina in ''vizita'' CUM POT IMPIEDICA ACEST LUCRU. mentionez ca apartamentul este pe numele la amindoi respectiv 1/2 fiecare si as vrea sa stiu daca se poate vinde fara acordul celuilalt va multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
poate ca aveti dreptate dar acum este tirziu.pentru a intretine acest copil este nevoie de multa munca nu ma intelege-ti gresit o fac din tot sufletul dar instantele ar trebui sa inteleaga ca nu putem lipsi de la locul de munca de cite ori avem chef.apropo inainte ii plateam 60 lei oficial[pensie stabilita de lege] si 700 lei pe alte necesitati dar nu mai are importanta
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
nu mai inteleg nimic ce fel de legi avem in tara asta .esti de acord ii platesti pensie,il imbraci ii dai sa manince si pe deasupra mai platesti si cheltuieli de judecata.cine si ce sa mai inteleaga oricum va multumesc mult pentru ajutor si daca imi este permisa o parere 'domnul avlil'sa nu mai fie asa de dur deoarece daca platim pensie nu inseamna ca ne-am si parasit copii .va cerem ajutorul tocmai pentru a nu prelungi procesele deoarece pe ei ii afecteaza cel mai mult {cel putin cazul meu}
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
sa inteleg ca este posibil sa platesc cheltuieli de judecata si ca totul sa terminat la primul termen