avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Polițist2018

Activitate Polițist2018

Încadrat direct înainte de ordonanță, se aplică prevederile legii noi referitoare la termenul de 2 ani după care operează mutarea sau rămâne legea veche cu minim 3ani?
Aceasta este poziția MAI:
5 octombrie 2018 de Editor
Având în vedere multitudinea de mesaje pe care le-am primit, facem revenire la comunicatul de ieri referitor la videoconfeința de la sediul IGPR unde adjunctul inspectorului general a comunicat inspectorilor șefi centralizarea situațiilor privind rapoartele de mutare până la data de 15 octombrie, ținem să facem următoarele precizări privind situațiile în care polițistului nu i se pot modifica raporturile de serviciu prin mutare:



♦ polițistul reîncadrat, încadrat direct sau transferat înainte de data de 02.07.2018, când a intrat în vigoare OUG 53/2018, nu poate fi mutat pentru o perioada de 3 ani (se aplică vechea prevedere din Legea 360/2002 privind Statutul polițistului)

♦ polițistul reîncadrat, încadrat direct sau transferat dupa de data de 02.07.2018, când a intrat în vigoare OUG 53/2018, nu poate fi mutat pentru o perioada de 2 ani. (art 27^11 din Legea 360/2002 privind Statutul polițistului)
ESTE LEGALĂ INTERPRETAREA MAI?
Rog explicații. Mulțumesc!
Sunt polițist, am absolvit Facultatea de Drept, în baza studiilor am primit sporul de 25% specific agenților de poliție timp de 9 ani, am trecut în corpul ofițerilor în urma unui concurs TCO în anul 2017. Mi-a fost acordat gradul de subinspector, fără a lua în considerare perioada în care am beneficiat de acel spor. Ce șanse sunt ca să obțin în instanță că acea perioadă să constituie vechime în specialitatea studiilor absolvite și implicit un grad superior celui de subinspector?