avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate lauragabriela2004

Activitate lauragabriela2004

Răspuns la discuția Hotararea de divort in Anglia
Va multumesc frumos pt respuns! Deci eu trebuie sa obtin Ordinul de Custodie!???
Buna ziua! Ma numesc Laura.Acum 1 saptamana am primit hotararea de divort-eu casatorindu-ma aici in Anglia si tot aici am rezolvat cu divortul. As vrea sa calatoresc cu fetita mea,care este trecuta in pasaportul meu romanesc...Deja am trimis divortul la un traducator autorizat din Londra- il va traduce,va pune Apostila si-l va legaliza.
Pe hotararea de divort scrie clar ca este final si absolut...dar nu specifica nimic de custodie. Nu este ca in Romania.
In afara de a avea cu mine tot timpul cand voi calatori divortul tradus,apostilat si legalizat...ce altceva imi mai trebuie?
Si trebuie divortul transcris si in tara?
Mii de multumiri!!!
Numai bine!
Răspuns la discuția Drepturile parintelui divortat
Imi cer scuze dar mai am o intrebare: am inteles ca trebuie sa am hotararea de divort cu mine cand voi calatori cu fetita,dar trebuie mai intai sa inregistrez divortul in tara?sau pot calatori cu fetita inainte de a face inregistrarea? Va multumesc!
Răspuns la discuția Drepturile parintelui divortat
Va multumesc pentru raspuns.Poate ca nu vi se pare corect ca vreau sa-i schimb numele fetitei....problema cea mai mare e ca parintii mei nu au vazut-o niciodata pe fetita mea,eu fiind pur si simplu blocata aici in Anglia din cauza actelor.El pur si simplu nu a avut si nu are nici un interes fata de copil...normal ca la inceput totul a fost altfel...dar treptat si-a aratat adevarata fata si au intervenit multe alte chestii,bautura,droguri,femei si cateva batai.Si el e cetatean rus,de 2 ani e in Irlanda iar eu cred ca nu il voi mai putea gasi dupa ceva vreme....sa ii cer semnaturi care oricum nu vrea sa mi le dea.
Multumesc.
Răspuns la discuția Drepturile parintelui divortat
Buna ziua!Va rog mult daca imi puteti da si mie niste sfaturi. Ma numesc Laura,de 6 ani sunt in Anglia.In 2004 m-am casatorit,am o fetita de 3 ani.De 2 ani sunt despartita de tatal fetitei...iar din vara anului trecut am inceput demersurile de divort. Am traduse si transcrise la Ambasada din Londra toate actele,certificatul de nastere al fetitei,cel de casatorie....am si formatul lor stil romanesc.Sper ca in curand sa se incheie divortul,numai ca fetita mea e trecuta pe acte cu numele tatalui,eu pastrandu-mi numele de familie dinainte de casatorie.
Cum sa procedez sa ii schimb numele fetitei mele,sa o trec pe numele meu?
Va rog mult sa imi raspundeti....multumesc!!!!Toate cele bune!!!