avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate Andreionut

Activitate Andreionut

Cum ati procedat? In aceasta situatie sunt si eu. Nu trebuia sa fie suspendat carnetul din ziua 16 de la pronuntare?
Buna ziua,

De aceeasi parere sunt si eu.
Ati mai facut sesizare? Ce ati mai aflat?

Multumesc

ologute a scris:

Mai oameni buni, eu nu-s avocat, insa am pretentia ca sunt rational... Deci tribunalul/judecatoria imi respinge calea de atac aleasa impotriva unui p.v. de retinere a permisului, deci pierd procesul, in hotarare sunt instiintat ca am pierdut, am obligatia de a preada permisul de conducere in 15 zile politiei ; eu nu pot sa il predau (varii motive-plecat din tara-retras in munti-etc..) --- asa ar trebui --- "atunci politia afla ca si mine de sentinta tribunalului, si daca in 15 zile nu depun permisul sunt instiintat DIRECT a 16-a zii ca permisul mi se suspenda inca 30 zile fata de retinerea data de sentinta". Deci fratilor nu este corect si legal ca decizia tribunalului definitiva sa intre in vigoare imediat ce au trecut cele 15 zile ? Adica daca eu nu duc permisul in cele 15 zile politia imi suspenda dreptul de a conduce CAND crede sau vrea ea...dupa 5 zile ..10..o luna ..un an etc. WOW !!!!! Cei care judeca dau o sentinta pe care politia o aplica CAND vrea ea ?!?! chiar asa ? Eu cred ca e logic ca suspendarea permisului ar trebui sa intre in vigoare AUTOMAT dupa expirarea celor 15 zile, si politia sa opereze corect si eficient in baza de date informatiile respective, nu "cand are chef" sau cand se strang mai multe pe birou...Eu o sa contest decizia sefului serviciu rutier in contencios TOCMAI cu aceste motivari...IETE domne' io trebe sa il duc in 15 zile , insa ei pot sa dispuna suspendarea permisului meu cand vor, mie ajungandu-mi dispozitia politiei de preadare a permisului dupa 7 luni de la pronuntarea sentintei. Este foarte periculos, se creaza precedente urate care dau politiei dreptul sa se "razbune" pe cei care "comenteaza" ... Eu cam asa judec, adica ce sa gandit nea' Caisa de la ghiseu - sa vezi ce il parlesc pe asta, a pierdut permisu' la proces in mai si ca vrea cascheta mea il suspend din 1 decembrie pna la 30 ianuarie , adica de SARBATORI- scenariu plauzibil.