avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1712 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelaaaaaa

Activitate mihaelaaaaaa

Răspuns la discuția Nedepunerea bilantului Contabil
Intr-adevar ONG-urile nu depun bilantul la Registrul Comertului, ci la Administratia Financiara. Amenda pentru nedepunerea bilantului este de 1000 lei, diferita fata de cea aplicabila societatilor comerciale, deoarece este organizatie non-profit. Iar de prescris...:(
dan2007 a scris:

Am si eu o intrebare la fel de usoara.

Pana acum am intocmit lunar declaratia 100. Pentru declaratiile trimestriale, sunt nedumerit in legatura cu perioada de raportare, pentru ca fisierele puse la dispozitie de Ministerul de Finante au doar optiunea raportarii lunare.

In declaratia pe care trebuie sa o depun pentru trimestrul IV, nu pot decat sa mentionez luna decembrie 2008.


Lunar nu puteati raporta decat impozitul pe salarii si contributiile. Trimestrial se decla impozitul pe venit/profit. In legatura cu perioada de raportare este ok luna 12 pentru ca niciodata pe declaratii nu apare trim 1/../4. Aveti aceasta optiune la decont, dar in titlu tot luna 3/../12 este inscrisa.
Nu poate ramane micro, deoarece impozitul pe profit se aplica retroactiv in cazul depasirii plafonului de 100000 de euro. Din acest motiv in declaratia 101 exista un rand pentru inscrierea sumelor declarate/platite ca impozit pe venit. De asemenea declaratia 010 se depune in aceasta situatie pana pe data de 10 a lunii urmatoare depasirii plafonului, insotita de balanta lunii in care s-au venituri de 100000.l

Buna seara.

In legatura cu acest subiect am urmatoarea situatie: in cazul in care firma a depasit plafonul de 100000 de euro in luna decembrie, asta inseamna ca devine platitoare de impozit pe profit, urmandu-se a se face un calcul de la inceputul anului. Dar firma in trimestrele 1-3 a declarat impozit pe venit. In declaratia de decembrie ar trebui sa se declare un impozit pe profit in suma egala cu impozitul pe venit declarat pentru trimestrul 3?
Multumesc.
Buna seara.

Daca pe decizia de incetare a contractului de munca al ultimului salariat al unei societati este inscrisa data de 01 ianuarie (raporturile de munca inceteaza cu aceasta data), care este data de la care societatea devine platitoare de impozit pe profit: 01 ianuarie 2009 sau 01 ianuarie 2010?
Mie mi s-ar parea normal sa fie 01 ianuarie 2010, deoarece la 31 decembrie 2008 societatea indeplinea conditia pentru a putea fi platitoare de impozit pe venit.