avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Marsmary

Activitate Marsmary

Buna ziua,
În cursul zilei de azi am fost sunata de patroni daca vreau sa revin la locul de muncă, ptr ca managerul care mi a solicitat demisia a fost dat afară. Am stabilit ca programul sa fie respectat si am întrebat de referatul disciplinar cum vor proceda și de ce nu am primit prima de Paste ca toti ceilalți salariați. Mi s-a raspuns ca referatul se va anula dar ca prima nu o voi primi ptr ca eram in preaviz. Intrebare: pot beneficia de primă acum daca accept sa revin la locul de muncă tinând cont că demisia mi sa cerut nu mi am dat o eu?
Mulțumesc,
Cu respect,
Marcela Mosor
Va mulțumesc!
Dacă voi primi prin poștă sau curier vre-un document din partea lor, vă pot contacta pe mail sau telefonic pentru a rezolva această problemă?
Mulțumesc anticipat!
Cu respect,
M.M.
Va multumesc pentru răspunsul d.vs.
Vă mai deranjez cu o intrebare și anume,; în preaviz am stat doar câteva zile, spunandu-le ca am ore suplimentare și peste 10 de concediu care le am spus sa mi le adauge în preaviz. Si acum cică nu imi sunt recunoscute orele lucrate. Mentionez ca in contractul de muncă am 8 ore/zi dar eu am lucrat de la 6 dimi până la 23:00 , o zi cu o zi. Este posibil sa ma sancționeze disciplinar și prin neplata orelor suplimentare?
Mulțumesc anticipat!
Cu deosebit respect,
MaryMars
Am demisionat pe 10.04.2020 dar le am spus că nu voi veni tot preavizul ptr ca am f multe ore suplimentare lucrate și am aflat azi ca mi s a facut o cerere disciplinară ca cică din 21.04 nu m am prezentat la serv și să se ia masuri conf regul intern art, lit, regulament ce nu l am văzut niciodată, plus ca am un nr de 11 zile de co. Ce ma sfătuiți? De ce mi se face un astfel de referat cand eu mi am dat demisia ptr ca ei mi au cerut o ptr ca mi am facut cerere de concediu si au refuzat o, au spus că demisia o aproba dar concediu nu.
Am demisionat pe 10.04.2020 dar le am spus că nu voi veni tot preavizul ptr ca am f multe ore suplimentare lucrate și am aflat azi ca mi s a facut o cerere disciplinară ca cică din 21.04 nu m am prezentat la serv și să se ia masuri conf regul intern art, lit, regulament ce nu l am văzut niciodată, plus ca am un nr de 11 zile de co. Ce ma sfătuiți? De ce mi se face un astfel de referat cand eu mi am dat demisia ptr ca ei mi au cerut o ptr ca mi am facut cerere de concediu si au refuzat o, au spus că demisia o aproba dar concediu nu.
Buna ziua,
Numele meu este Marcela. Matusa mea, are varsta de 64 ani si ani in campul munci lucrati, 12 si 5 copii. Pentru a iesi la pensie , se mai ia in calcul cei 5 copii si se mai pot cumpara ani pentru pensionare, mentionez ca in perioada oct 2013 pana in aprilie 2016 a lucrat dar am descoperit ca angajatorul nu a depus nici o decl si nu figureaza angajata. Poate cumpara in acea perioada ceva ani si care este pretul?
Multumim anticipat!
Cu respect,
Marcela