avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1326 soluții astăzi
Forum Activitate andie.laura

Activitate andie.laura

conform codului fiscal, orice entitate juridica din Romania, deci si asociatia, poate sa faca achizitii directe chiar si de pe piata libera chiar de la persoane particulare atata vreme cat achizitia este confirmata de o simpla chitanta de mana si de datele vanzatorului, ex buletin

Asta e raspunsul pe care l-am primit.
Imi puteti spune la ce autoritate ma pot adresa pentru a face o plangere?
Multumesc
Buna ziua,

Cum se poate modifica salariul unui administrator de bloc, cum se stabileste? In cazul meu in mai putin de 1 an administratorul si-a modificat salariul de la 25 lei/ apartament la 37 lei/apartament.
De asemenea se poate sa iesi dintr-o asociatie de propietari?

Multumesc pt raspunsuri
Multumesc pentru ajutor! Sarbatori fericite, Craciun fericit!

cyan a scris:

Agricultorilor Gheorghe Vasile PFA când emite factura scrie pe factura în dreptul vanzatorului ca este emisa de vânzătorul GHeorghe Vasile PFA, C. U. I., Adresa, etc,, nu scrie numai Gheorghe Vasile, chiar dacă factura are o serie și un număr la plezneala, sigur factura aia nu se regăsește în contabilitatea lui Vasile.

De regula facturile nu se afișează, insa fiecare lista de plata trebuie însoțită de explicații, de justificarea modului de calcul unde se explica ce reprezinta cheltuiala repartizata, factura nr în suma de x lei împărțită pe cpi, etc

Inca nu, dar o voi face. Am cerut o parere cu privire la acea factura pentru ca mi s-a parut ceva ciudat.

filip01 a scris:

ati incercat sa reclamati la primarie ca inregistreaza facturi fictive/false? legea noua 196/2018 a asoc de proprietari este mult mai drastica si primaria ar trebui sa intreprinda cate ceva

Buna seara,

Niciodata nu a fost afisar nimic la avizier, nici o factura pentru achizitii, nici un proces verbal.
Discutiile legate de achizitie au fost pe whats-app pe grup. Si s-a spus ca 2 dintre locatari au pus bani au cumparat si apoi au bagat in intretinere. Nu am vazut niciodata nici un deviz nici o factura nici un proces verbal. M-am dus la administrator sa vad facturile iar acesta m-a trimis la presedinte si invers.
Chiar si agricultorii platesc TVA nu?


Marica_sz a scris:

"Fond de cheltuieli 137 lei ( reprezentand copacii 15 buc ), fond de reparatii ( 125 lei pentru camerele de supraveghere), fond de imbunatatire confort ( reprezentand instalatia de irigatie a copacilor)..... "
Daca aceste investitii au fost votate de catre majoritatea proprietarilor la AG, atunci sunteti obligata sa contribuiti si dumneavoastra, chiar daca nu ati fost prezenta la adunare generala. Referitor la factura, si agricultorii au dreptul sa vanda produse daca au carnet de producator.
Asociatia are obligatia sa arate toate documentele la cererea scrisa a oricarui proprietar. Procesul verbal sau un cuprins al procesului verbal a A.G. trebuie afisat pe afisier ca sa vada toti proprietarii, si cei care nu au fost prezenti la adunare, ( vezi legea 196/2018.)



Am vorbit cu presedintele si mi-a spus ca stie ca persoana de la care a cumparat este PFA si ca sa ma interesez eu despre vanzator. Mie mi s-a parut ciudat ca nu era scris TVA-ul pe factura, nu era nici o stampila, nici un CUI.
Eu le_am comunicat ca nu este de datoria mea si ca daca nu se rezolva voi merge la politie cu factura.
Procesul verbal de la sedinta era pentru 45 de bucati de platani/150 ron per bucata; 6 tuia tot 150 ron per bucata; plus 30 de lei de plantat per pom si 250 de lei pe o masina de sapat.
Personal am vazut cum s-au plantat ( de catre vecini cu lopata) iar restul de cheltuieli nu apar pe nici o factura.
Plus ca pomii sunt plantati in jurul blocului unde nu este terenul nostru ( deci sansa ca atunci cand se va construii ceva in apropiere sa ne puna pomii in brate este foarte mare)
Nu am nimic cu imbunatatirea confortului insa am senzatia ca cineva isi trage bani pentru fiecare “investitie” efectuata.
Ca sa mai dau un exemplu. Unde locuiesc eu este un cartier rezidential unde dezvoltatorul a spus ca va monta bariere pentru parcare; a montat acum vreo 6-7 luni bariere care nu merg; brusc un vecin a spus ca barierele au fost verificate de o firma si nu pot fi repArate ( nu au mers niciodata); acelasi vecin ne propune sa strangem bani iar o suma de aproximativ 10000 lei sa montam alte bariere. Din punctul meu de vedere trebuie mers la dezvoltator si pus presiune sa le schimbe sau sa le repare pentru ca intra in obligatiile dansului de a face parcarea. Pana acum toate investitiile facute au degrevat de bani dezvoltatorul ceea ce nu mi se pare corect.

cyan a scris:

Ati cerut explicații administratorului și președintelui de ce sunt mai putini sau vi s-a răspuns ca "nu s-au prins"?

Multumesc frumos pentru raspuns.
Copacii exista fizic dar sunt mai putini decat trecuti pe factura, sunt copaci in jurul blocului

cyan a scris:

Persoanele fizice nu pot emite facturi, numai in cazul in care sunt PFA..
Este o factura facuta pe calculator unde s-a inserat o serie de factura pentru a deruta cumparatorul.
Este un fals, nu apar datele de identificare ale vanzatorului, CUI-ul cod unic de identificare la Registrul comertului, adresa, in facturi se inscrie pretul fara TVA, TVA-ul separat, total,

Poate fi depusa o sesizare la ANAF si la politie pentru identificarea si verificarea vanzatorului, daca administratorul a inregistrat factura in gestiunea asociatiei de catre administrator a gresit, in plus trebuia verificata de cenzor in privinta legalitatii.

Asociatia si-a facut livada, unde a plantat 45 de arbori? Ce fel de arbori? Exista fizic?

Buna seara,

Voiam sa va intreb daca aceasta factura (link) este o factura viabila, fiind de pe persoana fizica.
[ link extern ]

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Am fost la administrator si nu au facturi.
Mai am vreo obligatie?

Multumesc
Buna ziua,

Am primit o instiintare prin cutia postala pentru a platii o suma de bani alocata plantarii unor copaci, a unui sistem de irigatii si montat camere de supraveghere pentru care eu personal nu am semnat nimic. Banii acestia apar ca restanta intretinere.
[ link extern ]

Fond de cheltuieli 137 lei ( reprezentand copacii 15 buc ), fond de reparatii ( 125 lei pentru camerele de supraveghere), fond de imbunatatire confort ( reprezentand instalatia de irigatie a copacilor). In bloc sunt 53 de apartamente.
Este legala imputarea acestor bani?

Multumesc anticipat