avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate Alex1259

Activitate Alex1259

Posibil o incercare de intimidare?

Ar putea sa mearga in fata instantei de judecata inainte de termenul ultimei rate?
Nu
Buna ziua,

Am lucrat pentru o firma cu care aveam o clauza de formare profesionala in contract.
Dupa demisie am semnat un angajament de plata in care sunt trecute 6 rate lunare care acopera suma.
Nu am platit nici o rata deoarece doamna de la resurse umane a zis ca pot plati si suma intreaga odata dar sa fie inainte de data ultimei rate datoarate, a fost un acord verbal.

Precizez ca am primit saptamana trecuta o notificare de la avocatul firmei care imi cere sa platesc suma intreaga in urmatoarele 10 zile altfel se vad obligati se se prezinte in fata instantei.

Ultima rata pe angajamentul de plata este pentru 20.03.2019.

Este legala actiunea lor?

Va multumesc
Buna ziua,
La ultimul loc de munca, la angajare mi s-a explicat ca voi fi trimis la un curs de specializare pentru postul care va urma sa il ocup, pe banii firmei, urmand sa raman 3 ani in cadrul firmei sau sa returnez suma cheltuita de firma. Mi-au dat sa semnez o cerere din care reiesea ca eu solicit firmei trimiterea la specializare, dar D-na de la resurse umane a zis ca e doar o formalitate. Am semnat cu incredere.
Am incheiat un act aditional in care se preciza exact ca ar fi trebuit sa urmez cursurile unei academii din Austria, structurate pe module.
Practic am fost plecat 3 saptamani in Ungaria si 3 saptamani in Austria.
In ambele tari am fost la filiale ale companiei unde efectiv am invatat de la colegi cum sa proiectez si sa vand marfa. Nu am facut nici un curs, nici un modul, efectiv am stat pe langa ei, am invatat si apoi am muncit normal.
La angajare era vorba sa merg si in Germania la furnizorul principal, dar la intoarcerea din Austria mi s-a zis ca nu voi mai pleca ci voi incepe munca in magazin.
Nu am primit nici o diploma, nici un atestat care sa dovedeasca formarea mea.
Intre timp am primit o oferta mai buna si nevrand sa o pierd am demisionat.
Acum firma imi solicita plata cheltuielilor pentru formarea profesionala plus diurna primita in deplasare.
Sunt obligat sa platesc suma ceruta de ei ca paguba, daca eu practic nu am urmat cursurile stipulate in actul aditional si formarea nu s-a incheiat cu un act, atestat, diploma?

Si e legal sa ceara returnarea diurnei?

Va multumesc.