avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare plata angajament de plata inainte de termen
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare plata angajament de plata inainte de termen

Buna ziua,

Am lucrat pentru o firma cu care aveam o clauza de formare profesionala in contract.
Dupa demisie am semnat un angajament de plata in care sunt trecute 6 rate lunare care acopera suma.
Nu am platit nici o rata deoarece doamna de la resurse umane a zis ca pot plati si suma intreaga odata dar sa fie inainte de data ultimei rate datoarate, a fost un acord verbal.

Precizez ca am primit saptamana trecuta o notificare de la avocatul firmei care imi cere sa platesc suma intreaga in urmatoarele 10 zile altfel se vad obligati se se prezinte in fata instantei.

Ultima rata pe angajamentul de plata este pentru 20.03.2019.

Este legala actiunea lor?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:01, 11 Februarie 2019
Acel angajament mentioneaza si ce intampla in cazul in care nu platiti o rata ?
Nu
In acest caz, nu vad necesitatea unei astfel de notificari.
Posibil o incercare de intimidare?

Ar putea sa mearga in fata instantei de judecata inainte de termenul ultimei rate?
Probabil ca este o incercare de intimidare.

Ar putea demara actiunea in instanta, dar nu vad ce ar castiga daca nu scrie nimic despre neplata ratelor lunare la termen.
Ultima modificare: Luni, 11 Februarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restante, proces belvedere belvedere buna ziua As mai avea 9 rate la primarie pt a termina de achitat apartamentul.Am acumulat datorii de 3500 lei la caldura ,gaze ,intretinere.Asociatia de ... (vezi toată discuția)
Angajament de plata minus in casierie floricafilimon floricafilimon Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind un angajament de plata pe care l-am facut la societatea in care am lucrat. Este vorba de minus in casierie. In birou ... (vezi toată discuția)
Ce obligatii are asociatia inainte de a chema in judecata pentru restante intretinere? eugen82 eugen82 Legea 230/2007 spune ca asociatia are dreptul de a actiona in judecata proprietarul care are restante dar numai dupa 90 de zile de intirziere la plata. Ce ... (vezi toată discuția)