Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare plata angajament de plata inainte de termen
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare plata angajament de plata inainte de termen

Buna ziua,

Am lucrat pentru o firma cu care aveam o clauza de formare profesionala in contract.
Dupa demisie am semnat un angajament de plata in care sunt trecute 6 rate lunare care acopera suma.
Nu am platit nici o rata deoarece doamna de la resurse umane a zis ca pot plati si suma intreaga odata dar sa fie inainte de data ultimei rate datoarate, a fost un acord verbal.

Precizez ca am primit saptamana trecuta o notificare de la avocatul firmei care imi cere sa platesc suma intreaga in urmatoarele 10 zile altfel se vad obligati se se prezinte in fata instantei.

Ultima rata pe angajamentul de plata este pentru 20.03.2019.

Este legala actiunea lor?

Va multumesc
Acel angajament mentioneaza si ce intampla in cazul in care nu platiti o rata ?
Nu
In acest caz, nu vad necesitatea unei astfel de notificari.
Posibil o incercare de intimidare?

Ar putea sa mearga in fata instantei de judecata inainte de termenul ultimei rate?
Probabil ca este o incercare de intimidare.

Ar putea demara actiunea in instanta, dar nu vad ce ar castiga daca nu scrie nimic despre neplata ratelor lunare la termen.
Cornel Vasile, Consilier juridic