avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate cozzmyn

Activitate cozzmyn

Buna ziua,
vreau sa infiintez un PFA cu codul caen 1812 si as dori sa stiu daca sunt necesare studii superioare sau este suficienta diploma de bacalaureat.
Multumesc.
Buna ziua,
Tatal meu care a decedat acum 10 ani a detinut impreuna cu fratele sau un teren, existand titlu de proprietate pe numele celor doi. Dupa moartea tatalui meu nu s-a facut succesiune. Eu nu am stiut de existenta acelui teren, titlul de proprietate fiind la unchiul meu. Anul trecut fratele tatalui a vandut intreaga bucata de teren, printr-un contract de mana semnat doar de el, cumparator si martori (nu la notar deoarece cred ca notarul nu ar fi acceptat doar unul dintre proprietari). Pentru ca noul proprietar nu a putut intabula dreptul de proprietate, m-a actionat in judecata, cerand sa inchei cu el act autentic de vanzare-cumparare, iar in caz contrar sentinta sa tina loc de act apt pentru intabulare. Eu nu vreau sa renunt la bucata care mi se cuvine din acel teren, dar nu ma pot prezenta la proces si as dori sa stiu daca intanta ii poate da castig de cauza. Care este procedura care trebuie urmata in caz de neprezentare si cum pot afla rezultatul procesului? Multumesc.