avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate Ermb

Activitate Ermb

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca dupa noul cod administrativ, un functionar public angajat pe perioada determinata ( fara o perioada anume, pana la venirea titularului pe post) se poate transfera pe perioada nedeterminata intr-o alta institutie publica?
Buna ziua!
Am avut un proces pe contencios administrativ si am pierdut, cu drept de recurs. N-am avut avocat, intampinarea mi-a facut-o o cunostinta care este jurist. Intrebarea mea este daca la recurs imi trebuie avocat? Deja am depus cererea de recurs, fara avocat, intampinarea fiind facuta de aceiasi cunostinta, jurist. Azi mi-a zis alt jurist ca cererea o sa fie respinsa din start pt ca nu este vizata de avocat. Este adevarat?
Un 25 ian 2016 am intrat in somaj. In 11 august 2016 am nascut. In 1 nov 2016 am intrat in CCC, din somaj. In 11 iulie 2018 am terminat CCC si m-am reintors in somaj. La 1 august 2018 m-am angajat. Actualul angajator nu vrea sa-mi calculeze perioada de CCC ca vechime in munca si in specialitate pe motiv ca n-am avut un contract de munca suspendat. Initial a calculat si dupa o luna mi-a dat decizie ca ma incadreaza la o alta treapta de salarizare. Fara indemnizatie am 9 ani si 4 luni vechime si nu depasesc pragul de 10 ani vechime. Am facut contestatie scrisa si degeaba.... Este normal cum procedeaza angajatorul?