avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate CristiDragomir1010

Activitate CristiDragomir1010

Buna ziua!
Activitate principala, autorizata, conform CAEN 9329. Se ofera diverse bauturi (apa, sucuri, ceai, cafea), cu titlu gratuit, la achizitia diverselor pachete. Politia locala sustine ca activitatea cade sub incidenta alimentatiei publice si solicita autorizarea. Care este solutia/baza legala de a evita autorizarea ca unitate de alimentatie publica, mentionand ca niciuna dintre bauturi nu poate fi achizitionata direct, cum am mentionat anterior, ci este oferita gratuit ca parte a unui pachet de servicii?
Multumesc!
Discuție Acord vecini
Buna ziua!
Se da urmatoarea situatie - spatiu comercial la parter de bloc a carui destinatie a fost schimbata din spatiu comercial in noua destinatie conform cod CAEN (exista certificat de urbanism care certifica noua destinatie). Sunt prezente autorizatiile necesare conform cod CAEN (DSP si DSV) si a fost depusa documentatia pentru acordul de functionare emis de Primarie; Primaria solicita completarea documentatiei DOAR cu autorizatia ISU care este in curs de obtinere.
Unul dintre vecini trimite somatie pentru a nu imi incepe activitatea pe motiv ca nu am si acordul lui si ameninta cu actionarea in instanta.
Care este temeiul legal atat timp cat nicio institutie nu mi-a cerut acordul acestui vecin?
Multumesc!
In anul 2015 am achizitionat un apartament prin programul "Prima Casa" care prezenta modificari fata de "Documentatia Topografica" (2 pereti interiori darmati), pe baza unei expertize tehnice autorizate care mentioneaza ca "modificarile realizate nu modifica modul de comportare al ansamblului structurii de rezistenta al blocului". La momentul respectiv, banca/evaluatorul nu au considerat ca fiind necesare alte documente, cu toate ca realitatea diferea de schita bunului imobil.
Intre timp am achitat creditul si as dori sa vand apartamentul.Va trebui sa refac fisa cadastrala si daca da, care sunt pasii/documentele necesare?
In cazul in care viitorul cumparator doreste achizitia prin intermediul unui credit, exista posibilitatea ca acesta sa fie refuzat de banca, chiar daca tranzactia initiala a fost facuta in aceleasi conditii?
Multumesc!