Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificari aprtament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificari aprtament

In anul 2015 am achizitionat un apartament prin programul "Prima Casa" care prezenta modificari fata de "Documentatia Topografica" (2 pereti interiori darmati), pe baza unei expertize tehnice autorizate care mentioneaza ca "modificarile realizate nu modifica modul de comportare al ansamblului structurii de rezistenta al blocului". La momentul respectiv, banca/evaluatorul nu au considerat ca fiind necesare alte documente, cu toate ca realitatea diferea de schita bunului imobil.
Intre timp am achitat creditul si as dori sa vand apartamentul.Va trebui sa refac fisa cadastrala si daca da, care sunt pasii/documentele necesare?
In cazul in care viitorul cumparator doreste achizitia prin intermediul unui credit, exista posibilitatea ca acesta sa fie refuzat de banca, chiar daca tranzactia initiala a fost facuta in aceleasi conditii?
Multumesc!
Ca sa scapati de potentialele probleme, actualizati CF. Pentru asta consultati un cadastrist, fiindca e in functie de detaliile tehnice existente pe teren dar si in documente
Faptul ca o banca a fost de acord cu o situatie, nu inseamna ca alta (sau poate aceeasi) va fi de acord acum. Inclusiv cumparatorul poate cere conformarea.