avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate Marryan

Activitate Marryan

Răspuns la discuția Act secret
Nu vreau sa fraudez pe nimeni. Viitorul meu sot doreste sa imi doneze jumatate din casa lui, dar pentru a se asigura ca daca vreodata plec, acea jumatate ii revine in patrimoniu, fara probleme si fara vreun eventual
Partaj. Incheiem o conventie secreta intre noi in care specific ca de fapt casa e a lui, daca va fi nevoit sa o foloseasca. Pentru acest act am intrebat daca se face in prezenta unui notar, dat fiind faptul ca articolul de lege mentioneaza ca se incheie concomitent cu actul public. Cum logic actul public se incheie in forma autentica( adica donatia), reiese ca si contractul secret se incheie in acelasi loc. Nu ma interesa sa fraudez vreun creditor, pt ca oricum asupra creantelor nascute inainte de incheierea conventiei, actul este inopozabil creditorilor. Doar sa aiba efecte intre noi, ca si parti
Discuție Act secret
Buna seara. Actul secret se incheie in prezenta unui avocat sau notar? Legea prevede ca se incheie ori inainte, ori concomitent cu actul
Public. Multumesc
daca un asociat care doreste sa se retraga dintr-un srl nu are acordul celorlati doi asociati si doreste sa iasa prin actiune in justitie, poate cere instantei retragerea sa si numirea unei alte persoane iar instanta sa o numeasca in locul lui, fara acordul celorlalti asociati?