Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act secret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act secret

Buna seara. Actul secret se incheie in prezenta unui avocat sau notar? Legea prevede ca se incheie ori inainte, ori concomitent cu actul
Public. Multumesc
Nu inteleg la ce act secret va referiți.
Ce vreti sa faceti de fapt?
Se încheie în forma cerută de lege, cum s-ar fi încheiat și dacă era singurul contract, fără să existe unul public.
Ar fi bine să-l încheiați totuși la notar.
Vă referiți la contractul secret din materia simulației, nu?
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Toate actele sunt secrete. Nu te obliga nimeni sa le publici la ziar.

Dacă te referi la materia simulaţiei...

În materia simulaţiei, actele secrete reprezintă acte de fraudă (civilă) pentru a ascunde situaţia reală a unei tranzacţii sau pentru a ascunde bunuri pentru a nu fi executate de către creditori.

Simulaţia civilă este omologă înşelăciunii şi falsului din penal şi de multe ori simulanţii sunt, de fapt infractori.

Notarii nu vor autentifica/legaliza acte secrete ştiind că sunt ilicite sau că disimulează în realitate alte tranzacţii.

simulaţia = fraudă
Utilizarea de acte secrete care stau în spatele unor acte aparente este fraudă (civilă sau penală, după caz). Este o procedură ilicită. Nu este o facilitate acordată de lege.

Întrebarea ta ar putea fi reformulată astfel: "Aş dori să merg la notar să închei două acte: un act fals şi unul adevărat. Trebuie să plătesc onorariu de 2 ori?"

Mai există o posibilitate şi anume te-a învăţat cineva că simulaţia civilă este legitimă iar încheierea de acte secrete este ceva uzual. Nu este. Este fraudă, uneori penală.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Se încheie în forma cerută de lege, cum s-ar fi încheiat și dacă era singurul contract, fără să existe unul public.
Ar fi bine să-l încheiați totuși la notar.
Vă referiți la contractul secret din materia simulației, nu?

Nu-mi vine să cred că l-ai trimis pe bietul om să facă un contract secret simulat la notar!
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Stimate domn, eu nu trimit pe nimeni nicaieri!
Eu am raspuns la o intrebare! Vă rog să vă abțineți în a critica dacă nu cunoașteți bine reglementările sau dacă aveți o opinie divergentă, răspundeți cum considerați utilizatorului, nu vă ancorați într-un dialog superfluu și vexatoriu cu mine.

Mai mult decât atât, vă rog să observați că simulația nu este interzisă de lege de vreme ce:
-în virtutea art . 1289 alin. (1) cod civil este reglementat legal principiul neutralităţii simulației (sub imperiul vechiului cod îi revenise doctrinei sarcina de a îi aduce clarificări de ordin conceptuall);
-astfel, între părți contractul va produce efecte, nu poate și nu trebuie sancţionat la nivelul validităţii (prin intermediul nulităţilor), dar nici nu trebuie încurajată simulația în sensul producerii de efecte faţă de terţi (aşadar, atrage inopozabilitatea); prin urmare, altfel spus, nu este sancționată cu nulitatea, însă este inopozabilă terților;
-conform art 1279 Cod Civil, actul secret are forță obligatorie inter partes;
-jurisprudența este plină de exemple concrete când simulația are caracter licit;

Simulația este la limitele legii și nu trebuie încurajată dar nu are nici măcar o legătură tangențială în unele cazuri cu sfera ilicitului penal; frauda legii este excepția în cazul simulației, nu regula, caz în care va interveni, bineînțeles, nulitatea, ca sancțiune de drept civil.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat