avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate Diana0703

Activitate Diana0703

Da, exista hotarare judecatoreasca ca ea este proprietara dar scrie ca si ca frati trebuie fi despagubiti. Asta a si facut. Sa si semnat de iei ca au fost despagubiti. Doar ca nu sau dus la notar sa puna stampila notariala. Si notarita in procesul sucesiuni n-a vrut sa recunoasca foile semnate pe vremea aceea ca nu au fost stampilate la notar. Doar ca acuma ar fi greu sa mai recunoasca mostenitori fratilor, ca ei probabil nici nu mai stiu de vreo sulta platita parintilor lor.
Nu sunt toti notari perfecti si nu gresesc si ei cateodata. Cu notarul asta nu se poate vorbi, ea nu da explicati. Au trecut aproape doi ani si na facut nimica, nu se misca nimic cu sucesiunea. Vroiam sa si schimbam notarul dar a zis ca nu se poate si nu a vrut sa ne dea dosarul.
Suntem in procesul succesiuni dupa bunica mea. Bunica mea a platit despagubire fratilor, pentru casa mostenita de la parinti ei, acum aproape 30 de ani. Aceeia iau dat semnatura ca au primit banii. Dar ea nu a fost la notar sa puna stampila, doar sa scris pe o foaie ca sau primit bani plus semnatura. Asa era pe vremuri. De unde sa stie bunica mea ca ai trebuie stampila de la notar. Acuma notarita nu vrea sa recunoasca acele foi semnate ca adeverinta ca au fost platite. Si nu putem sa mergem mai departe cu succesiunea. Ea vrea sa chemam toti despagubiti la Notar sa adevereze ca au primit bani. Problema e ca frati care au primit bani au murit toti. Au ramas doar mostenitori lor. Cum sa chemi mostenitori decedatilor sa semneze pentru o despagubire acum 30 de ani. Iei poate nici nu stiu de despagubirea asta. Este correct asa ceva?
Multumesc mult pentru raspunsul rapid.
Da, atunci de ce scrie in pre-contract ca noi trebuie sa ne ocupam de cadastru, daca cumparatorul se ocupa? Contractul final se va incheia pe baza asta. Daca cadastrul e facut pana in data de.... asa ca daca el nu a putut termina cadastrul, noi o sa fim de vina si o sai trebuieasca sai platim o break-up fee, ca in contract scrie ca noi trebuie sal facem.
Si cum poate sa nu fie obligatoriu, inseamnca ca asa, fiecare poate sa se duca si sa faca cadastru pe terenul nostru fara imputernicirea noastra?
Am facut un pre-contract pentru vanzarea unui teren care are 3 mostenitori. Fiecare mostenitor a facut pre-contract individual cu cumparatorul. In pre-contractul nostru scrie ca noi trebuie sa ne ocupam pentru facerea unui cadastru, etc. pe costurile noastre. Dar acuma cumparatorul se ocupa de asta, ca cica una din celalte 2 mostenitoare ia dat imputernicire sa faca el cadastrul. Intrebarea mea e, poate cumparatorul sa se ocupe de cadastru, etc. daca are imputernicire doar de la o mostenitoare, chiar daca noi suntem 3 mostenitori la terenul acesta? Eu cred ca trebuia sa ii dam toti 3 mostenitori imputernicire ca altfel nu e valabil.