Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica și-a despăgubit frații acum 30 de ani pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica și-a despăgubit frații acum 30 de ani pentru casa părinților, iar ei i-au dat semnătură că au primit banii, însă foaia nu are ștampila notarului. Acum dezbatem succesiunea după ea dar notărița nu vrea să recunoască foaia, este corect așa ceva?

Suntem in procesul succesiuni dupa bunica mea. Bunica mea a platit despagubire fratilor, pentru casa mostenita de la parinti ei, acum aproape 30 de ani. Aceeia iau dat semnatura ca au primit banii. Dar ea nu a fost la notar sa puna stampila, doar sa scris pe o foaie ca sau primit bani plus semnatura. Asa era pe vremuri. De unde sa stie bunica mea ca ai trebuie stampila de la notar. Acuma notarita nu vrea sa recunoasca acele foi semnate ca adeverinta ca au fost platite. Si nu putem sa mergem mai departe cu succesiunea. Ea vrea sa chemam toti despagubiti la Notar sa adevereze ca au primit bani. Problema e ca frati care au primit bani au murit toti. Au ramas doar mostenitori lor. Cum sa chemi mostenitori decedatilor sa semneze pentru o despagubire acum 30 de ani. Iei poate nici nu stiu de despagubirea asta. Este correct asa ceva?
Manuela Rășină, administrator
Vorbiti cu notarul si faceti cum zice.

Dacă nu va convine trebuie să mergeți la instanța.
Sa nu încercați însă fără avocat la instanța întrucât veti avea probleme serioase.
Nu sunt toti notari perfecti si nu gresesc si ei cateodata. Cu notarul asta nu se poate vorbi, ea nu da explicati. Au trecut aproape doi ani si na facut nimica, nu se misca nimic cu sucesiunea. Vroiam sa si schimbam notarul dar a zis ca nu se poate si nu a vrut sa ne dea dosarul.
Nu e nici o despăgubire, ci o sulta.
Nu e nici o adeverință, ci o declarație.
Frații bunicii ar fi trebuit să dea o declarație notariala ca au primit sulta.
Iar declarațiile se dau PERSONAL.
Se vine la notar cu buletinul, se declară și se semnează in persoana.
Dacă respectivul e decedat, vin moștenitorii. Este foarte corect si legal.
Nu se poate legaliza orice foaie volanta, pe care o scriu oamenii pe acasă.
Pentru radierea de la Cartea Funciară declarația trebuie să fie autentica. Adică data la notar.
Iar la notar astea sunt regulile.
Am inteles, si acum 30 de ani au fost tot asa regurile?
Da.