Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... declaratie notar renuntare la susccesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

declaratie notar renuntare la susccesiune

cind am facut taxa cu fratele meu am despagubit un nepot ptru a renunta la toate drepturile lui acum dupa 4 ani a murit fratele meu daca deschid taxa sa devin eu proprietara nepotul daca a renuntat mai are vreu drept la fratele meu
Prin ce a renuntat nepotul atunci, nu si-a exprimat optiunea si cu privire la succesiunile nedeschise (intrucat astfel de acte juridice sunt prohibite prin lege), insa pentru o justa si corecta calificare a situatiei dvs ar fi util sa detaliati care au fost mostenitorii atunci (la prima succesiune) si care sunt mostenitorii acum (la succesiunea fratelui dvs) si mai ales ce grad de rudenie are nepotul fata de ultimul defunct.
Ati dezbatut mostenirea, nu ati facut taxa.
Nu am inteles mare lucru din intrebarea dvs, dar deduc ca nepotul a renuntat la mostenirea bunicilor...?
Ati despagubit nepotul pentru a renunta la care drepturi? Dupa cine?
am deschis taxa succesiune dupa tatal meu si am despagubit un nepot de frate care a murit in 1994,si nepotul a renuntat la toate drepturile lui care le avea dupa tatal lui si-a dat semnatura la notariat dar inainte de a semna lam despagubit,acum a murit al doilea frate al meu era al mic acesta nu are copii nici sotie dar proprietatea si casa este tot pe numele tatalui meu fiindca eu am deschis taxa succesiune si nu i-am mai platit si cadastrul pe casa si terenurii,
Deci doar ati inceput dezbaterea mostenirii. Nu ati finalizat-o.
Nepotul a renuntat si ati lasat lucrurile asa.
am terminat taxa sucesiune apoi mi-a facut vinzare cumparare la un teren casa cu cadastru si fratele care a murit a ramas cu certificat mostenitor dar acum nepotul zice ca el este mostenitor dar el a semnat ca a renuntat la toate drepturile